Priit Harik • 25. august 1999 kell 22:00

Mobiilinduses positsioone kaotanud Ericsson annab Nokiale vastulöögi

Pärast näilist varjusurma ja Nokia mobiilide uute mudelite peadpööritavat võidukäiku on Ericsson lõpuks andmas väärikat vastulööki, et võita tagasi kunagist positsiooni ja reputatsiooni.

Astumine uude aastatuhandesse tähendab Interneti ja IP- tehnoloogia võidukäiku, mis muudab oluliselt kõikide tegutsevate ettevõtete olemust. Ericssoni hinnangu kohaselt suureneb nõudlus mobiilse tehnoloogia järele. Ericsson on tegev UMTS-tehnoloogia ehk kolmanda põlvkonna mobiilsidestandardi väljatöötamisel. Selle aasta jooksul tutvustatakse tarbijatele täiesti uut Ericssoni mobiiltelefonide valikut, milles leidub lihtsamaid tooteid hinnatundlikumale tarbijale, aga ka Interneti kasutamist võimaldaval WAP*- protokollil ja Epoc-süsteemil baseeruvaid tipptehnoloogia seadmeid.

Ericssoni kontsern on välja töötanud mobiilide uue nimesüsteemi, mis aitab kliendil kergemini identifitseerida uusi erinevat tüüpi mobiiltelefone. Telefonid jagunevad kolmeks tooteperekonnaks: A-, R- ja T- klass.

Uue laine mobiiltelefonidest on esimesed juba ka meie turule jõudnud. Kordan üle teise poolaasta plaanitava repertuaari.

A1018 -- kahesageduslik telefon inimestele, kes eelistavad soodsamat hinda. Uued omadused: kolmerealine täisgraafiline ekraan, uuenenud menüüsüsteem, valitud, vastamata ja vastatud kõnede loetelu, äratuskell jpt. Telefoni teeb visuaalselt atraktiivseks vahetatav esipaneel ning eri värvides korpus.

T18 -- kahesageduslik väiketelefon töötab nii GSM 900 kui GSM 1800 võrgus. Põhilised uudised: aktiivklapp, häälvalimine ja -vastamine, värinalarm, kolmerealine täisgraafiline ekraan ning uudse ülesehitusega kõneregister, mis talletab 30 viimati helistatud, vastamata ja vastatud kõnet ühes nimekirjas.

T10 -- kahesageduslik ja eriti kirgastes toonides telefon on mõeldud enesekindlatele ja aktiivsetele tarbijatele, kellele on oluline, et neid ja telefoni märgataks.

T28 -- Ericssoni uue tooteportfelli silmapaistvam liige. Kahesageduslik väiketelefon kätkeb endas uudseid tehnoloogiaid nii disaini, funktsionaalsuse kui ka akude osas. Seni väikseimast ja kergeimast Ericssoni aparaadist peaks kujunema uus lipulaev elitaarsele tarbijale.

R250 PRO -- vee-, tolmu- ja põrutuskindel aparaat kasutamiseks vastavates tingimustes. Operaatori toel omab ka raadiotelefoni võimalusi (nagu walkie-talkie), mis teeb kasutamise eriti mugavaks operatiivsidet vajavatele teenistustele.

R380 -- WAP-protokollil ja Epoc-süsteemil baseeruv «smart phone» võimaldab lisaks tavatelefonsidele ka efektiivset andmesidet ja juurdepääsu Internetile. Sisseehitatud kalendrifunktsioon, WAP-brauser, puutetundlik ekraan, häälteadete salvestamine ja valjuhääldi funktsioon -- kõik see tavatelefoni suuruses korpuses.

* WAP protokoll (Wireless Application Protocol) on mobiilsideprotokoll, mis võimaldab kasutada arenenud telekommunikatsiooniteenuseid ning avab juurdepääsu Internetile mobiiltelefoni kaudu. Tekib mobiilne Internet, milles WAP-lõpptarbija-seadmete abil on tänapäeva mobiilvõrgu vahendusel võimalik vaadata internetilehekülgi, kasutada pangateenuseid, broneerida pileteid jne. WAP-telefone töötavad välja mitmed mobiilivalmistajad.

Mäkitorppa esindatav Nokia on toonud sel aastal Eesti turule oma uued mudelid Nokia 9110 (nn kommunikaator) ja Nokia 3210. Viimane on odavama hinnaklassi telefon, samas rikkalike funktsioonidega. Sügisel on tulemas uue põlvkonna mobiil Nokia 7110, mis toetab WAP-protokolli, seeläbi saab võimalikuks mobiiliga Internetist info tellimine otse mobiiltelefoni ekraanile. Ericssoni uued telefonid näevad samamoodi välja kui nende varasemad mudelid viimase kolme-nelja aasta jooksul. Kliendid aga ootavad uut telefoni ostes sellelt ka uut välimust. Selles osas edestab Nokia kindlalt Ericssoni. Nokia menüüsüsteemi on üle võtnud ka mitmed teised telefonivalmistajad.

Nokia mobiili kasutajat Ericssoni leeri meelitada on väga raske, samas tean mitmeid inimesi, kes on Ericssoni vahetanud Nokia vastu.

Hetkel kuum