25. august 1999 kell 22:00

Terasriiulid on Eestis enam levinud soodsama hinna tõttu

Levinud on kolme tüüpi arhiiviriiulid: statsionaarsed riiulid, liikuvad riiulid ja pöördriiulid.

Riiulite materjaliks on kas puit või teras. Eestis on enamlevinud terasriiulid soodsama hinna tõttu. Kuid ka puitriiulil on omad eelised. Puit on keskkonnasõbralik ja töökindel materjal. Puidust riiulisüsteemide disain on atraktiivne ajast aega ning loob sooja ja sõbraliku õhkkonna. Puu pakub teisigi eeliseid, ta on looduslik materjal, mida on mõnus puudutada, sest ta pole iial liiga soe ega liiga külm. Puu ei higista ega roosteta, vaid absorbeerib teatud määral niiskust. Puu pole magnetmaterjal ega juhi elektrit, ta summutab müra ega põhjusta vibratsiooni. Puu säilitab oma kuju ja kandevõime pikema aja jooksul ega juhi soojust.

Fikseeritud ehk statsionaarsed riiulid on odavamad ja sobivad seal, kus ei ole ruumipuudust. Fikseeritud ladustamine on eelistatud juhul, kui on nõutav sagedane juurdepääs materjalidele. Fikseeritud riiulid sobivad hästi ka raamatute ja teiste pidevalt nähtaval olevate materjalide hoidmiseks, näiteks raamatukauplustes ja reisibüroodes. Statsionaarsete riiulite jooksva riiulimeetri hind jääb vahemikku 180--250 krooni.

Liikuv riiulisüsteem kujutab endast hoidla varianti, mis pakub peaaegu 100% rohkem säilitusruumi võrreldes tavaliste statsionaarsete süsteemidega. Kaovad ruuminõudvad koridorid ja uut põrandapinda saab arukalt kasutada. Seal, kus tavalised riiuliread vajavad 100 m², piisab nüüd 60m² põrandapinnast.

Tööprintsiip on lihtne: riiulid on monteeritud liikuvatele vagunitele ning paigutatud rööbastele üksteise vastu. Juhul kui tekib vajadus midagi kas ladustada või kätte saada, avatakse riiulisüsteem just seal, kus vajatakse juurdepääsu.

Riiulite liikumapanemiseks on kolm meetodit: teil tuleb kas pöörata ratast, tõmmata käepidet või vajutada nupule. Erinevate süsteemide jaoks on saadaval mitmesuguseid rööbastee tüüpe. Enamasti kruvitakse need põranda külge, kuid neid saab ka paigutada põrandapinnast allapoole. Kompaktse hoidla avamine on üllatavalt lihtne, isegi viimase võimaluseni koormatud kompakthoidla liigutamiseks vajatakse üllatavalt vähe jõudu. Seetõttu on enamik süsteeme käsijuhtimisega. Kuni 4000 kg kaaluvaid riiuleid saab hõlpsasti käepideme abil liigutada. Keskmiste ja suuremate riiulite puhul on eelistatum ratasajami kasutamine. Liikuvriiulite jooksva riiulimeetri hind jääb vahemikku 300--600 krooni.

Pöördriiul võimaldab maksimaalset ruumi ja aja kokkuhoidu. Kasutatakse seal, kus on vaja pidevalt ja kiirelt leida vajalik dokument. Tavaline arhiiv eeldab palju käimist ja ronimist. Pöördriiuli korral on tööpõhimõte vastupidine: vajutades nuppu, tuuakse riiul töötaja juurde, mitte vastupidi. Mikroprotsessor-juhtimine lubab süsteemi ühendada arvuti ja vöötkoodilugejaga, mis tõhustab tööd veelgi.

Pöördriiuli olulised eelised on põrandapinna kokkuhoid ja ruumi kõrguse efektiivne kasutamine. Pöördriiulite jooksva riiulimeetri hind jääb vahemikku 4000--8000 kr.

Riiulite soetamisel tuleb kindlasti jälgida riiuliplaadi, otste ja põranda kandevõimet. Epoksiidvärvid lisavad riiulile kulumiskindlust. Liikuvate riiulite puhul tuleks jälgida ajamissüsteemi, kas riiulid püsivad rööbastel ka ebaühtlaselt koormatud vaguni puhul ja kui stabiilselt liiguvad pikad riiulid.

Autor: Margus Tammoja

Hetkel kuum