Kristel Raesaar • 26. august 1999 kell 22:00

Soome maksurevidente huvitavad Diveci andmed

Eile käisid Tallinnas kolm Soome maksuameti revidenti, et tutvuda Eesti kolleegide käsutusse sattunud Diveci elektroonilistes andmebaasides ja dokumentides sisalduva informatsiooniga. «Soomlased tundsid nende asjade vastu huvi ja paistab, et see huvi on põhjendatud,» ütles maksuameti pearevident Enrico Aav. «Seal ilmneb igasugust informatsiooni, mis võib puudutada maksupettusi Soomes.»

Soome revidendid ise ei soovinud oma külaskäigu kohta teavet anda.

Aava hinnangul võib tegu olla suuremahuliste pettustega, kus maksudest kõrvalehoidmiseks on kasutatud offshore-firmasid. «Ega tuhandetest kroonidest me ei räägi, jutt on ikka kuue- või seitsmekohalistest arvudest,» kirjeldas Aav põhjanaabritega seotud juhtumeid. «Ma arvan, et midagi saab ikka tagasi ka, sest nende seadused lubavad maksuametil offshore'ide kaudu ärakanditud raha kallale minna.»

Aava sõnul peab Soome seaduste järgi offshore-firmaga suhtlev ettevõte ise tõestama, et tegemist on legaalselt tegutseva firmaga.

Diveci juhatuse aseesimees Priiten Tamm polnud eile Soome maksuametnike külaskäigust Eestisse kuulnud. «Meil on küll palju Soome kliente, kes enamasti on soetanud Eesti firmasid,» rääkis Tamm. «Offshore'ide müüjad on aga soomlastel endal ka olemas. Ma ei tea, mida nende maksuamet siit otsib.»

Ehkki Eesti ja Soome maksuametid teevad juba aastaid koostööd, pole sealsete revidentide külaskäigud Tallinna Aava sõnul tavalised. «Nad tulevad ainult olulisemate asjade puhul, üldiselt suhtleme ikka kirja teel,» kinnitas ta.

Maksuameti peadirektor Aivar Sõerd ütles, et Soome maksurevidendid kavatsevad järgmisel nädalal uuesti Tallinna tulla, et siis juba põhjalikumalt huvipakkuvaid dokumente uurida.

Sõerdi sõnul on soomlaste külastused seotud peale Diveci ka teiste riigipiire ületavate revisjonidega.

Ka Eesti maksuamet jätkab koostöös politseiga Diveci klientide tehingute uurimist. «Põhilised asjad on ikkagi seotud Eesti firmadega,» lausus Enrico Aav. Tema ennustuse kohaselt ei jää augustis ASi Eriõli kahtlaste tehingute suhtes algatatud kriminaalasi kindlasti viimaseks.

Aav ei soovinud prognoosida, kui suuri summasid võib maksuamet pettustes kahtlustatavailt firmadelt sisse nõuda. «Ma ei julge summat öelda, sest materjali maht on väga suur ja palju tööd on vaja teha,» põhjendas ta.

Tallinna politseiprefektuur korraldas maksuameti abiga ulatusliku läbiotsimise Divecis juulis. Kolme päeva jooksul viis politsei kaasa arvuteid, dokumente ja muid firma tegevust puudutavaid pabereid.

Divec on kaevanud nii maksuameti kui politsei kohtusse, väites, et läbiotsijad rikkusid seadust ning tekitasid ettevõttele selle tööd takistades kahju.

Konsultatsioonifirmast Divec antakse koos maksuvaba või riiulifirma dokumentidega kaasa kõnekaart Simpel, samuti tühje dokumentide blankette fiktiivse firmajuhi aadressiga.

«Viimati pakkusid nad tõesti sellist varianti, kus kõnekaart on ka kaasas,» rääkis üks Diveci teenuseid kasutanud ärimees. Tema sõnul pole ebatavaline ka see, et klient saab kaasa riiulifirma juhatuse liikme allkirjaga blanketi, kuhu hiljem võib kirjutada mida tahes.

Diveci juhatuse aseesimees Priiten Tamm väitis, et tühje allkirjastatud blankette Divec klientidele ei anna. «Direktorid tühjadele blankettidele allkirju ei anna,» kinnitas ta.

Maksuameti pearevident Enrico Aav demonstreeris aga eile Äripäevale üht Divecist läbiotsimisel leitud paketti OÜ Casaliino Holding asutamisdokumentidega. Selles on muu hulgas tühjad blanketid juhatuse liikme Edward Petre-Mearsi allkirjaga, kes Äripäeva andmetel elab Kanalisaartel ning on seotud veel mitme teise riiulifirmaga.

Aav ei osanud öelda, kas tühjade variisiku allkirjaga blankettide müük on Eestis ebaseaduslik.

«Kui sellise meetodiga kellelegi kahju tekitatakse, siis ilmselt ikkagi rikutakse seadust,» märkis ta. «See on ju dokumentide fabritseerimine.»

Hetkel kuum