Kristina Traks • 29. august 1999 kell 22:00

Viljasaak on tänavu jälle väike

«Vilja on lausa uskumatult vähe,» ütles Lääne-Virumaa teraviljakasvataja Jaak Läänemets. «Enne põllule minekut ei julgenud arvatagi, et teda nii vähe on.»

Läänemetsa sõnul saab ta tänavu hektarilt umbes 2 tonni vilja, kui muidu on saak olnud üle 4 tonni hektari kohta.

Läänemetsa sõnul on vili hea kvaliteediga, kuid teda pole õieti kuskile müüa ja kokkuostuhind ei võimalda viljakasvatajal ots otsaga kokku tulla.

«Õnneks saan ma oma nisu riigireservi müüa, kuid rukkikasvatajatel pole vilja kuskile panna, sest piiritusetehased seda ju kokku ei osta,» ütles Läänemets.

«Tänavune viljasaak on selline harju keskmine,» ütles OÜ Kehtna Mõis juhatuse esimees Märt Riisenberg. «Eelmisel aastal oli saak vihmade tõttu veel viletsam.»

Suurima vilja kokkuostja ASi Eesti Viljasalv direktor Ago Soots ütles, et paljud viljakasvatajad peavad plaani oma tegevus lõpetada. «Välismaine jahu on turu vallutanud, kohalikel viljakasvatajatel pole oma toodanguga midagi teha,» ütles viljasalve direktor. «Piiritusetehased seisavad, loomakasvatus väheneb.»

Eesti Viljasalv maksab sellel aastal tonni nisu eest alla 1500 krooni, mis on 200 krooni vähem kui möödunud aastal.

Viljasalv soetab teravilja riigireserviks 17 000 tonni, millest pool on praeguseks juba kokku ostetud.

Jüri teraviljakasvataja Arnold Põldmäe ütles, et ega viljakasvatamine selliste hindadega ära tasu. «Lõpetada ma kah praegu ei saa, sest keegi peab liisingud kinni maksma,» ütles Põldmäe. «Tänavune vili pole suurem asi kah, põud rikkus saagi.»

Hetkel kuum