ÄP fototoimetus • 2. september 1999 kell 22:00

Summers nõuab selgust

Oma esimeses kommentaaris Bank of New Yorgi (BONY) rahapesuskandaali kohta ütles USA rahandusminister Lawrence Summers, et USA soovib täielikku selgust Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) seni antud Venemaa-laenudes. Ja alles siis saab USA IMFi uusi laene toetada.

Praegu Moskvas viibiv IMFi delegatsioon peab Venemaa valitsuse esindajatega läbirääkimisi uue, 640 miljoni dollari suuruse osalaenu andmise üle. IMFi tegevdirektor Michel Camdessus kaitseb IMFi laene Venemaale ja kinnitab, et seni pole mingeid andmeid selle kohta, nagu oleks varasemaid laene mitteotstarbeliselt kasutatud ning nagu oleks Venemaa maffia kontrolli all.

IMF on käivitanud range kontrollimehhanismi, vältimaks laenuraha kõrvaldamist, ütles fondi välisasjade direktor Tom Dawson vastuseks USA kongressi panganduskomisjoni esimehe Jim Leachi avaldusele, et fondi laenud Venemaale tuleks peatada. Praegu uurivad nii IMFi kui ka PricewaterhouseCoopersi esindajad IMFi raha liikumist Venemaa keskpangas.

Venemaa välisminister Igor Ivanov ütles oma esimeses ametlikus reageeringus rahapesuskandaalile, et viited Venemaa seotusele miljardidollarilise rahapesuskandaaliga on kavandatud Moskva reputatsiooni õõnestamiseks. «See on teatud poliitiliste ringkondade poliitika, kes ei taha, et meie riik omandaks maailmas suurriigi õigustatud positsiooni ja et me kindlustaksime end maailma majandusstruktuurides,» ütles Ivanov.

Et Summersi avaldus on tekitanud Moskvas valulise reageeringu, siis on rahandusministri abid püüdnud seda pehmendada ja kinnitavad, et Summers ei ole kutsunud üles peatama IMFi laenude andmist Venemaale.

IMFi pealäbirääkija Venemaaga John Odling-Smee kirjutas ajalehes USA Today, et rahvusvaheline üldsus ei tohi jääda kõrvaltvaatajaks, kui Venemaa oma probleemidega maadleb, ja et Venemaad tuleb ergutada, sealhulgas laenudega, reforme jätkama.

BONY rahapesuskandaali püüavad lähenevas presidendivalimiskampaanias ära kasutada vabariiklased, kes väidavad, et presidendi administratsiooni Venemaa-poliitika on läbi kukkunud, sest IMFi Venemaale antud 21 miljardit dollarit pole karvavõrdki aidanud seda riiki seitse aasta kestnud majanduskaosest välja tuua. Rünnak on põhiliselt suunatud asepresident Al Gore'i vastu, kel on lootust saada demokraatide presidendikandidaadiks.

Autor: ÄP

Hetkel kuum