ÄP fototoimetus • 6. september 1999 kell 22:00

«Mamma Mia» toob sisse miljardeid

Andrew Lloyd Webber ja Cameron Mackintosh kuuluvad Inglismaa rikkamate meeste hulka, kelle aastasissetulek jääb 715--1075 miljoni Eesti krooni vahele. Lloyd Webberi tuntumad muusikalid on «Cats», «Evita» ja «Ooperifantoom» ning Mackintoshil «Miss Saigon» ja «Hüljatud». Nüüd on aga rootslased teinud ajalugu ja nende «Mamma Mia» on tõusnud Londoni kõige populaarsemaks muusikaliks. Selle tagajärjel peatatakse isegi «Miss Saigoni» mängimine, mis alles möödunud talvel läks täismajale.

«Mamma Mia» muusikal esietendus Londonis Prints Edwardi teatris tänavu 6. aprillil, kui möödus 25 aastat ansambli ABBA võidust Brightoni laulufestivalil. Selle lühikese ajaga on muusikali käinud täielikult väljamüüdud saalis vaatamas juba 285 000 inimest. Kokku on müüdud pileteid 626 800 ehk kuni 2000. aasta 19. märtsini ja välja müüdud on saal detsembri keskpaigani. Lisaks on etenduse suur menu viinud vana ABBA Gold plaadi müügiedetabelite tippu nii Inglismaal kui ka Rootsis.

Björn Ulvaeus loodab, et «Mamma Miat» mängitakse Londonis kuus kuni kümme aastat. 23. mail tuleb selle esietendus Kanadas Torontos, edasi Ühendriikides Los Angeleses, San Franciscos ja Minneapolises jm. Ja siis jõuab muusikal Broadwayle. Autorid loodavad, et ka seal saadab tükki edu, ehkki nende varasem muusikal Chess, mis läks Londonis West Endis väga hästi, kukkus seal ootamatult läbi.

«Mamma Miat» tahetakse lavale tuua ka Austraalias, kus ABBA kunagi menukalt esines, Jaapanis ja paljudes Euroopa riikides. Hollywood on avaldanud soovi teha sellest filmiversioon.

«Mamma Mia» sisaldab 27 ABBA tuntud lugu, kuid ansambliga ei ole tükil midagi pistmist, vaid see on põhiliselt ema ja tema pulmadeks valmistuva tütre lugu. Etendus on rõõmsameelne, meloodiline ja veidi eneseirooniline ning publik on etendustel tihti sattunud ekstaasi ja laulnud laule püsti seistes kaasa.

Rootsis on «Mamma Mia» põhiliseks müüjaks Box Office, mis alates 13. septembrist asub müüma pileteid 2000. aasta 20. märtsist kuni 17. juunini. Tervelt 600 turismifirmat on avaldanud soovi pileteid osta.

«Mamma Mia» suure menu tõttu loodab Benny Anderssoni ja Björn Ulvaeuse uus firma Little Star sellega teenida ligikaudu 18 miljardit Eesti krooni. Suure sissetuleku tagab eelkõige muusikali rahvusvaheline menu, sest näiteks tulu, mida andis Rootsis kuus aastat mängitud nende muusikal «Dufvemåla Kristina», jääb sellest kaugele maha.

Autor: ÄP

Hetkel kuum