Kaja Koovit • 13. september 1999 kell 22:00

Optiva Pangast müügis 80 protsenti

Äripäevale teadaolevalt on Eesti Pank ja Ühispank sõlminud omavahelise kokkuleppe, mille kohaselt koos Eesti Pangale kuuluvate ligi 58% Optiva Panga aktsiatega müüakse ka Ühispangale kuuluv ligi 21% osalus.

Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann keeldus eile Optiva Panga aktsiate müügiläbirääkimiste seisu kommenteerimast. «Mingeid läbirääkimiste tehnilisi üksikasju me ei kommenteeri,» lausus ta. Kuusmanni sõnul sujuvad läbirääkimised Optiva Panga suurosaluse müügi üle plaanipäraselt.

Kuusmann ei soostunud kommenteerima, milline on tõenäosus, et Optiva Pangale leitakse strateegiline investor veel sel aasta. «Kui saame sel aastal, on hea, kui järgmisel, on ka hästi,» lausus Kuusmann. Eelmisel aastal Optiva Panka 255 mln krooni investeerides seadis Eesti Pank eesmärgiks müüa osalus edasi selle aasta jooksul. Hiljem on keskpank kinnitanud, et aktsiaid ei püüta iga hinna eest sel aastal müüa.

Eesti Pank on kinnitanud, et osalust Optiva Pangas kahjumiga ei müüda. Aktsiatesse paigutatud raha tagasisaamiseks võiks keskpank müüa oma osaluse Optivas nominaalhinnaga.

Ühispanga osalus Optiva Pangas suurenes kevadel, mil Optiva Panga tegevjuhtidele kuulunud firma OÜ Immerman omanduses olnud 8% aktsiaid läks laenu katteks Ühispangale. Kuusmann keeldus kommenteerimast, kas suurema osaluse müük on võimalikes investorites huvi äratanud. «Optiva on iseenesest atraktiivne, « kinnitas ta.

Üheks võimalikuks Optiva Pangast huvitujaks on peetud LB Kieli (Landesbank Schleswig-Holstein).

LB Kieli juhatuse esimees Dietrich Rümker kinnitas eile Tallinna raekojas toimunud pressikonverentsil, et pank ei tunne Optiva Panga aktsiate ostmise vastu huvi.

Kahel juhtival kommertspangal on Eestis nii suur turuosa, et me ei näe Optiva Panka investeerimisel mõtet, lisas Rümker. Ta märkis, et LB Kiel plaanib küll oma tegevuse laiendamist Läänemere regioonis, kuid seda tehakse esinduste kaudu.

Kaks aastat tagasi oli LB Kiel huvitatud Eesti Investeerimispanga aktsiate ostust, kuid panga juhtkond eesotsas praeguse Optiva Panga nõukogu esimehe Gunnar Krafti ning juhatuse esimehe Härmo Värgiga sundis Saksa panka ettevõtmisest loobuma, ähvardades vastasel juhul pangast lahkuda. Investeerimispanga peamiseks väärtuseks hinnati tema töötajaid.

Teiseks potentsiaalseks Optiva Panga ostjaks peetud Merita Panga Balti ja Poola regionaalse panganduse asedirektor Heikki Viitanen kinnitas eelmisel nädalal samuti, et Merita ei ole Optiva Pangast huvitatud.

Optiva pangast kuulub ligi 7% AIG Private Bank'i (Ueberseebank) klientidele ning 4,4% Norma Grupile.

Hetkel kuum