ÄP fototoimetus • 14. september 1999 kell 22:00

Eesti pangad pole rahapesuga seotud

«Vastupidiselt mõnes meediakanalis väidetule tehakse kommertspankades tõsist tööd võimaliku rahapesu välistamiseks ning abistatakse maksuametit maksupettuste tuvastamisel,» teatas Eesti Pank eile õhtul.

Eesti Pank kontrollis avalikkuse tähelepanu pälvinud lepinguid Hansapanga ja Optiva Panga ning konsultatsioonifirma Divec vahel ning tuvastas, et kommertspankade tegevus vastab kehtivale seadusele. Hansapangas ja Optiva Pangas sõlmitud lepingud ei anna võimalust avada Eesti kommertspankades anonüümseid või kodeeritud arveid, mis on seadusega keelatud, märgib Eesti Pank.

Kõik Eesti kommertspangad täidavad ka rahvusvahelisel praktikal põhinevat rahapesu tõkestamise seadust, millest tulenevalt informeerivad pangad rahapesu andmebürood kahtlastest rahaülekannetest, ükskõik milliste arvete kaudu neid teha soovitakse.

«Viimastel päevadel levitatud spekulatsioonid võimalikust rahapesust Eesti kommertspankades ei oma mingitki tõsiselt võetavat alust,» märkis koos keskpangaga eile avalduse teinud maksuamet.

Maksuameti hinnangul on ajakirjandus kahetsusväärsel kombel jõudnud järeldusteni, mis ei vasta vähimalgi määral tegelikule olukorrale.

Diveci tegevuse uurimisega tegeleb maksuamet edasi ja seda ei saa seostada Eesti kommertspankadega, kinnitasid maksuamet ja Eesti Pank.

Eilses Äripäevas pidas maksuameti peadirektor Aivar Sõerd Diveci ja Hansapanga ning Optiva Panga vahelisi lepinguid seadusevastaseks.

Sõerdi sõnul on maksuametil tänu läbiotsimisele Divecis piisavalt tõendeid selle kohta, et Eesti pankades variisikutele avatud arveid on kasutatud maksupettusteks.

Diveci teenus, millega see pakub variisikute nimel kontode avamist mitmete riikide kommertspankades, võimendus eelmise nädala lõpus rahvusvahelises pressis, kuna see sidus võimaliku rahapesu Ameerika Ühendriikide ja Eesti suhetega.

Autor: ÄP

Hetkel kuum