Tiit Elner • 14. september 1999 kell 22:00

Oma firmast saadud tulu läheb sotsiaalmaksu alla

Seaduseelnõu järgi läheb see osa dividendidest, mis ületab ettevõttest saadud sotsiaalmaksuga maksustatud väljamakseid, samuti sotsiaalmaksu alla. Sellekohane seadusepunkt puudutab omanikke, kes on samal ajal ettevõtte töötajad ning juhatuse või nõukogu liikmed. Nende omanikutulu väheneb kuni viiendiku võrra, kui ettevõtte kulutused dividendide maksmisel jäävad samaks.

«Küsimuse tõstatas Lemmi Oro juhitud rahandusministeeriumi maksupoliitika osakond, kuna leiti, et liiga palju on dividendide nime all palgamaksmist,» ütles reformierakonna ja rahandusministeeriumi tellimusel uue tulumaksuseaduse eelnõu kokku kirjutanud Tartu Ülikooli finantsõiguse õppejõud ja õigusbüroo omanik Lasse Lehis eile.

Lehise sõnul tegi ta rahandusministeeriumile ettepaneku kaotada või muuta eelnõus seda punkti, mis piirab ettevõtte juhtkonna liikmete ja töötajate dividendisaamist. «Väga raske on kindlaks teha, kes ja mil määral tegi tööd ja kes mitte. Siis ei saa ära hoida Kalevipoja mõõga efekti, kus tekivad süütud kannatajad. See on esimene arglik katse reguleerida töötasu ja kapitalitulu vahekorda.»

Tundmatuks jääda soovinud raamatupidamisfirma omaniku sõnul saavad tema klientide hulgas palgast rohkem omanikutulu umbes poolte kasumit teenivate väikeettevõtete omanikud.

Samalaadne sotsiaalmaksuga maksustamine kehtib eelnõu järgi ka dividenditulu kohta, mis ületab inimesele kuuluvat ettevõtte osalust aktsiate või osade nimiväärtuses. «See on oskuste ja teadmiste maksustamine tuima tehnoloogia asemel,» ütles Eesti Maksumaksjate Liidu esimees Enn Roose. Tema sõnul võib eelkõige teenindussfääris küllalt väikese nominaalse osa- või aktsiakapitaliga olla küllalt suur kasum, mis ületab osakapitali mitmekordselt.

Rahandusminister Siim Kallase allkirjaga eelnõu seletuskirjas öeldakse, et eelnõuga püütakse seada mõistlikku dividendimäära, milleni võiks lugeda dividendi kapitalituluks ning millest suuremana muutub see töiseks tuluks.

Seega on Kallase hinnangul mõistliku kapitalutulu piir ettevõtte aktsia- või osakapitali suurus, sellest enama kasumi väljamaksmine dividendina käsitletakse aga juba töötasuna ja maksustatakse sotsiaalmaksuga.

Lehise ei välistanud, et uus seadus võib muuta osade ettevõtjate elu raskemaks, seda eelkõige neil, kes seni on väljaspool Tallinnat nautinud põhivara investeeringute maksuvabastust.

Tulumaksu seaduse projekti saad lugeda siit

Hetkel kuum