ÄP fototoimetus • 20 september 1999

Austria pangkartell

Uudisteagentuuri Reuters andmetel kuuluvad kahtlusaluste pankade hulka Bank Austria, Erste Bank, Raiffeisen Zentralbank, ametiühingupank BAWAG, hoiupank PSK ja Österreichische Volksbanken AG. Mainitud pankade tippjuhid sõid iga kuu Viinis Bristoli luksushotellis koos lõunat, kokku umbes 300 korda, ja selle ajal lepiti kokku järgmise kuu ühises intressi- ja maksupoliitikas. Ja täpselt samamoodi nagu tegevdirektorid kohtusid Viinis, toimis kartell ka kohalikul tasandil, kus piirkondlikud juhid samuti iga kuu omavahel kokku said. Kartell on pälvinud nime Lombardi Klubi (lombardimäära järgi) ja Euroopa Komisjon peab seda seni paljastatud kartellidest üheks suuremaks.

Euroopa Komisjoni konkurentsiamet on korraldanud tubli 90 protsenti riigi pangandusturust enda käes hoidvate pankade kontoritesse kontrollreide ja konfiskeerinud sadu tuhandeid dokumente. Nende hulgast on EK konkurentsiamet saanud rohkesti tõendeid pankade hinnaalastest koostööst. Eelmisel nädalal esitati pankadele konkreetsed kartellikoostöö süüdistused. Panku võivad oodata miljardilised trahvid, kui nad ei suuda kahe kuu jooksul esitada oma kaitseks asjaolusid, mis võivad neid ootavaid trahve vähendada. Pärast vastusega tutvumist annab Euroopa Komisjon asjale oma hinnangu ja määrab kindlaks trahvide suuruse.

Maksimaalne trahvisumma saab olla 10 protsenti pankade käibest aastail 1994--1998, millist perioodi on Euroopa Komisjon uurinud. Austriast sai Euroopa Liidu liige aastal 1995 ja ehkki kartell tegutses juba ammu enne seda, ei saa EK varasema perioodi eest sanktsioone kehtestada.

Euroopa Komisjonil on õigus sekkuda kahtlustatavasse konkurentsireeglite rikkumisse, kui see hõlmab suurt osa riigi siseturust. Niisugune tegevus avaldab mõju kaubavahetusele teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega, sest ka kaubanduspartneritel tuleb maksta kõrgemaid pangamakse.

Austria pankade koostöö tuli välja sel moel, et ajakirjanduses avaldati ühe enesetapu sooritanud Austria pangandusjärelevalve kõrge ametniku hüvastijätukiri. Selle paljastuskirjaga koos oli kartelli kohta hulk tõendeid.

Autor: ÄP

Hetkel kuum