21 september 1999

Taiwani maavärin võib tõsta arvutite hindu

«Esialgu on veel vara hinnata neile tehastele tekitatud kahju, aga on võimalik, et maavärin tegi Taiwani pooljuhtide tööstuses tõsist laastamistööd,» kommenteeris Park Jae-Young Samsung Securities Co-st.

Taiwani pooljuhtide tootjatel on probleeme elektrikatkestuste ja veevarustusega ning «juulikuine pooljuhtide hinnatõus tulenes just Taiwani tabanud elektrikatkestustest,» ütles Park.

Eesti suurima arvutitootja Microlink Arvutite ostujuht Mait Rahi ütles, et kõige suuremad probleemid on Taiwanil seotud logistikaga, sest peale kohapeal toodetud arvutikomponentide on Taiwan veel ka teiste piirkonnas valmistud komponentide logistikakeskus.

Arvutikomponentide tehased on küll püsti, kuid maavärinajärgne ümberseadistamine ja kontroll võib päris kaua aega võtta, märkis Rahi.

«Üldise defitsiidi olukorras mõjutab see kindlasti ka hindasid,» märkis Rahi.

Maavärina tegelikku mõju näeb Rahi sõnul paari nädala pärast, kui selgub tootmiskatkestuse pikkus.

Tööstusallikate sõnul kulub normaalse töö taastamiseks vähemalt kuu või paar.

Taiwani arvele langeb umbes 11--12 protsenti maailma DRAMide turust ja kolmandik mittemälukiipide allhangetest.

Teisipäeval Taiwani tabanud tugevas maavärinas sai surma üle 1100 ja vigastada ligi 3500 inimest. Maavärina ja enam kui 1000 järeltõuke mõjul purunesid elektriliinid ja paljud maanteed said tõsiselt kannatada. Maavärina tugevuseks mõõdeti 7,6 palli Richteri skaala järgi.

Autor: BNS

Hetkel kuum