ÄP fototoimetus • 23. september 1999 kell 22:00

IMFilt optimistlik prognoos

«Viimase kahe aasta jooksul on see esimene kord, kui me oma maailmamajanduse ülevaates kasvunumbreid jälle ülespoole korrigeerime,» ütles IMFi peaökonomist Michael Mussa.

Kuus kuud tagasi prognoositud 2,3% asemel ennustab fond maailmamajanduse tänavuseks kasvuks 3%. Tuleval aastal peaks miinusest välja saama isegi Venemaa, mille sisemajanduse kogutoodang kasvab ennustuse järgi kaks protsenti.

Euroopa ühisrahale üle läinud riikidele ennustab IMF tulevaks aastaks 2,8% kasvu tänavuse 2,1% asemel. Regiooni suurima majandusega Saksamaa sisemajanduse kogutoodang kasvab tänavu 1,4 ja tuleval aastal 2,5%. Kasv kiireneb ka Prantsusmaal ja Itaalias. Samas kordas fond oma hoiatust, et Euroopa vajab kasvu kiirendamiseks oluliselt paindlikumat majanduskeskkonda. Näiteks on Euroopa maksukoorem praegu kõigi aegade kõrgeimal tasemel.

Balti riikidest alandas IMF Eesti tänavust majanduskasvu varasemalt 2,3 protsendilt 0,5 protsendile, mis tuleval aastal peaks tõusma 4 protsendile. Läti ja Leedu kasvuks ennustatakse tänavu vastavalt 2 ja 0,5%, tuleval aastal mõlemale 4%. Üldiselt on fond Balti riikide suhtes optimistlik, kuigi nimetati ekspordi langust ja Vene kriisist põhjustatud finantssüsteemi probleeme.

Riskiriikidena nimetab IMF seekord maailma kaht suurima majandusega riiki, USAd ja Jaapanit.

Fond toob välja neli tegurit, mis võivad USA ülekuumenemisohus majanduse pehme maandumise asemel krahhiga maa peale tuua. Need on inflatsioonilise surve järsk suurenemine, dollari langus, aktsiaturu kukkumine või maksukärped, mis eratarbimist oluliselt suurendaks.

Maailmamajanduse kasvunumbri tõstmine kajastab uut optimismi Jaapani suhtes. Toibumisele võib aga ohtlikuks saada viimasel ajal aset leidnud jeeni tugevnemine. Jeen kaupleb praegu tasemel 104 jeeni dollari vastu, 1999. a madalaim kurss oli 124,7 jeeni dollarist.

Autor: ÄP

Hetkel kuum