Kaido Einama • 28. september 1999 kell 22:00

Internetis miljonäriks

Internetis surfamise eest on mõned firmad nõus peale maksma. Internetiaadressi müügist aga võib oksjonil teenida kuni miljoni.

Miljonäriks Interneti kaudu saamine on pikk ja vaevarikas nagu ka tee rikkusele ajalehepoisist alustades. Kroonid on väikese liiklusega kodulehel visad tulema. Oma kodulehele tuhandete külastajate meelitamine päevas võib aga tuua juba teenistuseks keskmise palga ja enamgi.

USAs tegelevad lisatasu teenimisega näiteks pensionärid, Eestis suhtutakse sellisesse teenimisviisi veel skeptiliselt. Siiski on ka siin inimesi, kes loodavad Internetist lisateenistust leida.

Tarkvara OÜ juhataja Veiko Herne leiab, et nende programmidega on võimalik teenida. «Internetis teenivad need, kes mõtlevad välja uue müügiartikli, selle vastu huvi tekitavad ja suurele tegijale maha müüvad,» kirjeldab Herne lihtsat internetimiljonäri retsepti. «Affiliate'i ehk tütarettevõtte programmidega, nagu Interneti raamatupood Amazon, teenib kauplus ise, mitte mina.» CD-Now plaadipoes on arvutifirma juhataja teeninud mitme aasta jooksul vaid 9 dollarit, ostes samas ise sealt 200 dollari eest aastas ja saades ka lubatud edasimüügitasu. Raha kasutab Herne järgmiste CDde odavamaks ostuks. Herne nimetab ühe teenimisvõimalusena ka Internetiaadresside ostmist ja edasimüümist: «Näiteks 25. septembril müüdi oksjonil aadress nimega porno.com 900 000 dollariga. Aadress maksis omanikule kunagi 70 dollarit.»

Üks populaarsemaid eestlaste oste Internetist on maksuvabad firmad, mille vahendamise pealt kodulehel ka Veiko Herne teenib: «Kui sellise firma eest tuleb nt Divecis tunduvalt rohkem välja käia ja riskid andmete sattumisega maksuameti ja politsei kätte, siis Internetist saad selle 200--600 dollari eest.» Kodulehel saab vahendada ka kaugekõnesid, juriidilist abi jm, millega Tarkvara OÜ juhataja on 8--9 kuu jooksul teeninud 60 dollarit.

Arvutispetsialist Ivan Suslin pakub oma kodulehel www.cdd.ee võimalust registreerida erinevates Internetis teenimise programmides. Loomulikult saab ta iga registreerinu pealt vahendustasu ja teenib ka komisjonitasu. «Ma teenin keskmiselt 10 dollarit päevas,» seletab Suslin, «kuigi olen selles äris ainult paar kuud olnud.»

Samuti teenib ta ClickTrade'i reklaamiribadega -- sellele klikkinud külastaja pealt saab 8--35 USA senti. Iga 100 külastaja kohta tuleb 5--10 reklaamile klikkijat. «LinkShare aga annab pärast registreerumist 12 dollarit -- mitte millegi eest!» teatab Internetis raha teenija.

Haapsalus asuva Goldensubmission OÜ juhataja Andrus Kiisküla on ka oma äri Internetis teenimisele üles ehitanud. «Eestis pole veel tõsiseid tegijaid sel alal, kasutatakse kahtlasi programme, nagu Cyberthrill ja AllAdvantage, mis on minu meelest mõttetud,» arvab Kiisküla ja loodab Eestisse kasudega vahendada tasuta e-posti teenust net1mail.com, mis lisaks sisaldab ka kalendrit, aadressiraamatut ja mailifiltrit.

Hetkel kuum