ÄP fototoimetus • 29. september 1999 kell 22:00

Kesk-Euroopas kasvab poolehoid opositsioonile

Opositsioonis olev Ungari sotsiaaldemokraatlik partei on tõusnud 45%ga maa suurimaks parteiks. Ungari valimissüsteemi järgi tagaks see parlamendis enamuse ning on 10% enam kui parteil eelmistel parlamendivalimistel koguda õnnestus.

T?ehhis on sotsiaaldemokraatide vähemusvalitsuse populaarsus kukkunud läinud aasta valimistel saadud 32 protsendilt 15%le. Samas on tugevnenud nii parempoolne Vaclav Klausi ODS kui kommunistid, mõlemad 20%le. Toetus kommunistidele on valimistest saadik kasvanud kaks korda.

Läinud laupäeval avaldas Slovakkia pealinnas Bratislavas valitsuse vastu meelt üle 40 000 inimese. Sellist hulka pole nähtud kümne aasta tagusest sametrevolutsioonist saadik. Valitsuse toetajate arv mõõnab, samas on toetus populistlikule eksvalitsusparteile HZDS kasvanud 33 %le.

Poolas toetab valitsusparteid 31% elanikkonnast, ekskommunistlikku opositsiooni 40%. Põhjuseks pensionisüsteemi, tervishoiu, hariduse ja halduskorralduse reformimisega kaasnenud segadus.

Kõigis neljas riigis võib arengud kokku võtta ühe nimetaja alla -- võimule tuldi lubadusega tagada elatustaseme tuntav tõus. Majanduslik reaalsus pole selleks võimalusi andnud, ehkki valitsusparteidel on veel lootust. Poola majandus jätkab jõudsat kasvu ning ülejäänud kolmes riigis on valimised alles kolme aasta pärast -- see annab aega majanduse toibumiseks ning arvamuse muutuseks.

Autor: ÄP

Hetkel kuum