Väinu Rozental • 3 oktoober 1999

Saaremaal nüüdsest oma keskpank

Äsja remonditud 19. sajandist pärit roosa maja on Eesti Panga Saaremaa juhtimis- ja õppekeskus, keskpanga «filiaal».

Majas ei hoita küll rahapakke nagu esimese vabariigi ajal, kuid siin on dubleeritud kogu Tallinnas olev informatsioon. Euronõuete kohaselt peab keskpangal olema koht, kust saaks näiteks sõjaseisukorral riigi rahandussüsteemi juhtida. Iseasi, kui palju sõja ajal kommertspangandust juhtida üldse mõtet on.

Väljast ei seo hoonet Eesti Pangaga miski. «Me pole meelega majale silti külge pannud, mis asutus siin asub,» ütleb Terje Lapp maja haldavast OÜst EU Kinnisvara. «Muidu tulevad linnaelanikud siia valuutat vahetama.»

Umbes 10 miljonit krooni maksma läinud hoones on olemas kõik, mida pangajuhid töötamiseks ja elamiseks vajavad. «Ei midagi priiskavat, lihtsalt kõik mis vaja,» sõnab Lapp.

Saaremaal saavad pankurid korraldada konverentse, eralduda töö tegemiseks, ööbida ja korraldada vastuvõtte. Majas on 10 töökohta, konverentsisaal 50-le inimesele, saal panga juhatusele koosolekute pidamiseks, saun, kaminatuba, köök, söögituba ja magamistoad. Kaks neist luksuslikumad, kaminaga.

«Need on näiteks panga presidendile ja asepresidendile,» selgitab Lapp.

Kas Saaremaa Eesti Pank pole mitte peamiselt suvituskohaks ja peopidamise kohaks mõeldud? «Ei usu, et nad siia vaid pidutsema tulevad,» arvab Terje Lapp. «Senimaani on neist küll jäänud mulje kui tugevatest tööinimestest.» Samas nõustub ta, et pangahoone siseõu on justkui loodud piknike pidamiseks.

Serveriruum ehk informatsioon kogu Eesti rahanduse kohta asub endises seifis, kus varem hoiti rahapakke. Siin fotograafil pildistada ei lubata.

Majas on kümme turvakaamerat ja uksed lukus, nii et võõrastel seal ringi kolada pole võimalik.

Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmanni sõnul on analüütikutel Saaremaal ehk paremgi töötada kui pealinnas. «Seal on teine õhkkond, võimalus eralduda,» sõnab ta. «Tänapäeval pole ju oluline, kust maanurgast arvuti võrku ühendatud on.»

Esialgu valitseb paar nädalat tagasi avatud Saaremaa majas veel vaikus, ainult korra on pankurid seal oma juhatuse koosolekut pidanud.

Hetkel kuum