Kristina Traks • 4 oktoober 1999

Kalakapital kasseerib jätkuvalt raha

Kalalaevu haldav OÜ Keskpunkt sai Eesti Kalakapitalilt alles kuu aega tagasi arve 19 000 krooni tasumiseks. Kalakapital likvideeriti 23. juunil ja sellest kuupäevast peavad kalurid kandma püügiõiguse tasu riigieelarvesse.

Kalakapitali nõukogu esimees Robert Aps väitis, et tegemist on vanade võlgadega. Samas puudub saadetud arvel märge, et tegemist on viivisarvega.

Keskkonnaministeeriumi kalavarude talituse osakonna juhataja Enno Kobakene ütles, et kalurid otsivad lihtsalt nippe ja võimalusi, kuidas maksmisest kõrvale hiilida. «See pole ju nii suur raha, mida ei saaks ära maksta,» ütles Kobakene OÜ-le Keskpunkt saadetud arvet nähes.

Kalakapital oli keskkonnaministeeriumi haldusalas asuv fond, eesmärgiga hoolitseda kalavarude taastootmise eest. Fondi sissetulekutest moodustas põhiosa Eesti kalakvoodi müük Euroopa Liidule.

Viimased aastad juhtis kalakapitali Robert Aps, kes oli samal ajal keskkonnaministeeriumi kalanduse osakonna asejuhataja ja seega üks otsustajaid kalakvoodi müümise üle.

Keskkonnaministeeriumi kalanduse osakonna juhataja Lauri Vaarja ja Robert Aps kulutasid eelmisel aastal miljon krooni Kalakapitali raha ametireisidel käimiseks.

Viimastel aastatel on Kalakapital finantseerinud ligi 30 miljoni krooniga Põlula kalakasvanduskeskuse ehitamist.

Hetkel kuum