Tiit Elner • 11 oktoober 1999

Rekordkaup letilt kadumas

«Need on euroreeglid, et ei tohi müüa,» ütleb majandusministeeriumi kaubandusosakonna litsentsitalituse juhataja Eero Kosk. «Euroopa Liidus loetakse alkohoolseks joogiks jooke kangusega alates 1,2 protsendist, õlle puhul 0,5 protsendist ja lõpetades 80 protsendiga. Piiritust Euroopas viinapoes ei müüda,» räägib Eesti alkoholiseaduse autorite hulka kuuluv Kosk.

Pensionärist rekorditekoguja Heino Kees teab kinnitada, et müüdava joogi kanguse maailmarekord kuulub kindlalt Eestile. «Kõige kangemat alkoholi maailmas valmistati ja müüdi Eestis 1918--1940. Kartulist valmistatud piirituse kangus oli 98%,» tsiteerib Kees lauset, mis seisab nii tema koostatud rekordiraamatuis kui Guinness Book of Records'is.

Lisaks Tallinna külastavaile soomlastele olid piirituse ostjad inimesed, kes kodusel teel kangest vedelikust ise endale mitmesuguseid tõmmiseid tegid. Kose arvates kõlbab selleks otstarbeks suurepäraselt ka poes seaduslikult saada olev 80kraadine viin.

«Aga põhjanaabrid on küll Eesti piirituse peale himurad,» teab Kosk.

Tänaseks pool aastat kehtinud alkoholiseadusega on piirituse jaemüük lubatud vaid apteegis retsepti alusel. Kuid veel eile oli Moe tehases toodetud rüübe Tallinna kesklinna kaupluses vabalt saadaval, hind 159 krooni pool liitrit.

Moe tehase kaubandusosakonna juhataja asetäitja Arvo Uudebergi sõnul villitakse nende piiritus pudelitesse ASis Liviko.

Tema kinnitusel võib seaduse järgi uue aastani poes müüa piiritust, mis on valmistatud enne 15. aprilli. Uudebergi sõnul müübki tehas praegu piirituse laovarusid.

- kangemat alkoholi maailmas valmistati ja müüdi Eestis 1918?1940. Kartulist valmistatud piirituse kangus oli 98%. (Guinnessi rekorditeraamat)

Hetkel kuum