Väinu Rozental • 12. oktoober 1999 kell 22:00

Painküla toiduõlitehas hakkab kasutama kohalikku tooret

Werol Tehaste tootmisdirektori Aivar Noorema sõnul on tehas üle kuu aja rafineerinud Leedus pressitud toorõli. «Eesti rapsiseemnest hakkame õli pressima lähiajal, kui seadmeid tarninud Argentina firma Alloco spetsialist on kõik oma käe järgi välja timminud,» seletas Noorem.

Werol Tehaste juhatuse esimehe Veljo Kuuse ütlusel on Werol Tehased sõlminud talumeestega lepinguid kuni 15 000 tonni rapsiseemne peale. «Sellest kogusest jätkub meile talve lõpuni,» täpsustas Kuusk. Kolmest tonnist rapsiseemnest saab umbes tonni toorõli ja kaks tonni loomasöödana kasutatavat õlikooki.

Seni on Werol Tehased tootnud taimeõli tööstustarbijatele. «Kuu aja jooksul oleme rafineerinud ligi tuhat tonni kvaliteetset õli,» rääkis Kuusk. «See on umbes 90 protsenti Eesti tööstustarbijate vajadusest.»

Kuuse sõnul peavad nad pingsalt jälgima Soome ja Saksamaa suurte taimeõlitootjate hinnapoliitikat. «Saame Eesti tarbijatele võimaldada paremaid maksetingimusi, tagame toodangu kohaleveo, ka väiksemates kogustes,» loetles Kuusk põhjusi, miks just neid eelistada.

Hiiumaa kalatööstuste ASi Läätsa ja ASi Dagotar ostujuht Rein Lepasson ütles, et nemad on kodumaise õlitööstuse käivitamisega kaasnevatesse tehnilist laadi probleemidesse suhtunud seni igati mõistvalt. «Kui Werol Tehased suudab hoida hinnataset ja konkureerida välismaiste õlitootjatega, siis loomulikult pooldame kodumaist toodangut,» lisas Lepasson.

ASi Viru Rand peadirektori Agu Laanemetsa sõnul jätkavad nad järgmisel nädalal läbirääkimisi Werol Tehastega. «Kui nende pakutud hind on sobiv, hakkame toiduõli ostma Jõgevamaalt, mitte Soomest,» märkis Laanemets.

Aivar Noorema sõnul töötab Werol Tehaste rafineerimistehas esialgu poole võimsusega. Täisvõimsusel hakkab tehas ööpäevas tootma 120 tonni õli.

Nüüdisaegse täistsükliga toiduõlitehase aastaseks tootmismahuks on kavandatud 42 000 tonni rafineeritud toiduõli.

Werol Tehased omandas 1997. aasta lõpus Painküla tärklisetehase hooned, mille renoveerimiseks õlitehaseks on investeeritud 134 miljonit krooni.

Werol Tehaste suuromanik on Hüvitusfond, kellele kuulub 61,4% aktsiatest. Lõunatööstuse ASi omanduses on 24,6% aktsiatest ja pankrotistunud ERA Panga käes 14% aktsiatest. Lõunatööstuse põhiomanik on Vambola Kolbakov. Werol Tehaste aktsiakapital on 71,1 mln krooni.

Hetkel kuum