14. oktoober 1999 kell 22:00

Valimistel selgub ka tulevane president

Valimisteni on jäänud kaks (2) päeva! Kõik valima! Pühapäeval valime oma riigi, iseseisva Eesti kohalikke omavalitsusi.

Äripäev on seisukohal, et valima tuleb minna juba ainuüksi seepärast, et suure tõenäosusega selgub nendel valimistel tulevane Eesti president.

Kui riigikogu ei jõua kahe aasta pärast 2/3 koosseisu ulatuses üksmeelele, kes valida tulevaseks presidendiks, lähevad valimised valimiskogusse. Ent seal ootavad ees valijamehed igast Eesti omavalitsusest, täpselt nii, nagu me neid pühapäeval valime: osa vasakul, osa keskel, ülejäänud paremal. Nii et sisuliselt valime pühapäeval ka uue presidendi usaldusisikuid, valijamehi.

Passiivsed kodanikud arvavad, et nende häälest ei sõltu midagi. Kuid see võtab samadelt kodanikelt moraalse õiguse hiljem kritiseerida. On avaldatud arvamust, et erakondade valimisplatvormid on liiga sarnased: prioriteediks haridus, kultuur jne. Ent erakondade senine tegevus kohtadel on olnud vägagi erinev, võrrelgem kasvõi Tallinna ja Tõrvat, Viimsit ja Vormsit, Pühajärve ja Peipsiääret. Ühed lasevad linna sisuliselt pankrotti, teised asfalteerivad laenurahaga kvartalisiseseid teid ja langetavad vee hinda. Osa omavalitsusi on agarad maad müüma, osa aga väga kitsid, ehkki sellega tuleks ligi kui mitte investeeringuid, siis vähemalt jõukaid majaomanikke. Vahet pole? On küll.

Omavalitsuste tulubaas ei tarvitsegi nii väike olla. Kuidas hakkab uus volikogu jagama näiteks 56 protsenti minu makstud tulumaksust? Kui volikogu asemel valiksime suurpanga juhatust, kes meie raha hoiab, kas siis poleks aktiivsus mitte suurem? Või: kas uuel volikogul on võimalusi laekumiste suurendamiseks linna-valda, kas uued mehed tõmbavad ligi rohkem ettevõtjaid, suudavad luua uusi töökohti ega kehtesta uusi kohalikke makse?

Paljud kodanikud, kes peaksid valima maal, elavad tänaseks linnas. Ehk ei tunta enam kõiki ülesseatud kandidaategi. Ent mis oleks parem ühest sõidust kodukohta, et külastada vanemaid ja lapsepõlvesõpru, ühtlasi käia ära valimas. Kindlasti on ka kodukohas keegi edu saavutanud, miks mitte anda talle oma hääl. Kui nimekirju on mitu, jääb võimalus valida erakonna järgi.

Statistika näitab, et väga palju sõltub valimisaktiivsus ilmast. Tahaks loota, et ilmataat on Eesti valijatega.

Kui muidu ettevõtlikud inimesed loobuvad valimast, annavad nad suurema ?ansi nendele, kes on ettevõtlikud ainult valimiste ajal. Ka see on demokraatia, aga miks peaks ükski Eestit edasiviiv hääl kaotsi minema.

Hetkel kuum