Kristina Traks • 20. oktoober 1999 kell 22:00

Hansapank otsib ostjat Ühinenud Meiereidele

Äripäevale teadaolevalt üritab Ühinenud Meiereid kontserni ühte osa, Põlva Piima ära müüa, küsides linnapiimatsehhi eest 25 ja pulbritsehhi eest 75 miljonit krooni. Põlva Piim on Eesti üks modernsemaid piimatööstusi, kellel on ka euroliitu eksportimise luba.

«Kõik siin maailmas on müügis, iseasi, mis hinnaga,» ütles ASi Ühinenud Meiereid nõukogu esimees Enn Sokk. «Müügiotsust pole nõukogu veel vastu võtnud.»

Hansapanga laenudirektori Aivar Rehe sõnul töötab pank Ühinenud Meiereide arenguvariantide kallal kiiremini kui tavaliselt. «Välisinvestori kaasamine pole välistatud,» ütles Rehe. «Põlva Piima konserveerimine on ka üks variant, kaupa lattu pole mõtet toota, sest raha on isegi vähe.»

Rehe ütles, et Ühinenud Meiereidele antud laenud on juhitavad. «Loomulikult on tähtaegu pikendatud, kuid ma ei nimetaks neid laenusid halbadeks,» ütles Rehe.

Soku kinnitusel on Ühinenud Meiereide seis Eesti majanduse üldisest olukorrast lähtudes normaalne. «Ekspordiga on praegu raske, kogu Euroopas on laod täis Venemaale müügiks mõeldud kaupa, kuid kerge hinnatõus on alanud,» rääkis Sokk.

«Ühinenud Meiereid toodab kolme tehase peale (Põlva Piim, Paide Piim ja Mulgi Meier -- toim.) kokku praegu sama koguse, mis varem iga tehas eraldi,» ütles ASi Tapila Laeva Meierei nõukogu esimees Mati Mölder. «Nii väikese kogusega töötades lähevad tootmiskulud juba liiga suureks.»

Varem kolmandikku piimandusturust omanud Ühinenud Meiereid on praeguseks oma positsiooni kaotanud. Põlva Piim töötleb praegu alla 20 tonni piima päevas varasema 300 tonni asemel. Paide Piim ja Mulgi Meier töötlevad päevas piima vastavalt 70 ja 50 t, varem töödeldi kummaski üle 200 tonni piima päevas.

Praeguseks on Põlva Piim seiskanud lõssipulbri tootmise ning ainult pakendab juba valmis pulbrit. Pulbritsehhi seiskamine on tingitud madalatest maailmaturu hindadest, millega ei tasu tootmine ära. «Eksport väheneb talve poole ja senikaua toodab Põlva rohkem siseturule,» ütles Sokk.

Teised suuremad piimatööstused tõstsid eelmisel nädalal Lacto eeskujul piima kokkuostu hinna 2,50 kroonile kilo. Ühinenud Meiereid teistega kaasa ei läinud, tõstes hinna vaid 2,30 kroonini.

Mitmete piimatööstusettevõtete sõnul üritavad piimatootjad iga hinna eest Ühinenud Meiereide juurest teiste tööstuste juurde üle tulla, kuna Ühinenud Meiereid maksab vähem kui teised ja pikema tähtajaga.

Põlvamaa talupidaja Daisi Korju ütles, et ootab piimaraha Põlva Piimast keskeltläbi kaks kuud. Lehmapidamist Korju siiski veel lõpetada ei kavatse, sest piimahind näitab väikestki tõusu. «Kahju on hävitada looma, kes sind toitnud on,» ütles ta.

Hetkel kuum