ÄP fototoimetus • 27. oktoober 1999 kell 22:00

Gates eksklusiivseimas klubis

Ajalehe Wall Street Journal toimetajad, kes indeksisse kuuluvad aktsiad välja valivad, teatasid kokku nelja uue aktsia lisamisest 103aastase ajalooga tööstuskeskmisesse, mis jälgib börsi 30 juhtaktsia liikumist.

Esimest korda on nende hulgas ka Nasdaqi tehnoloogiabörsil noteeritud firmade aktsiad -- tarkvarafirma Microsoft ja maailma suurima arvutikiipide tootja Intel aktsiad.

Teised uustulnukad on telekommunikatsioonifirma SBC Communications ning Home Depot Inc. Kakskümmend aastat tagasi polnud ühtegi uustulnukatest veel olemas.

Välja langevad aastakümneid indeksisse kuulunud naftakompanii Chevron, autorehve tootev Goodyear, Sears Roebuck ja keemiahiid Union Carbide.

Analüütikute sõnul peegeldab see kõrgtehnoloogia osatähtsuse kasvu ja traditsiooniliste tööstusharude tähtsuse vähenemist.

«Tahame, et need 30 aktsiat annaksid adekvaatse ülevaate turul toimuvast,» ütles Wall Street Journali toimetaja John Prestbo.

Seni kuulusid indeksisse vaid kolme tehnoloogiafirma aktsiad -- IBM, Hewlett-Packard ja Eastman Kodak. Võrdluseks on Standard & Poor'si 500 firma indeksis umbes neljandik kõrgtehnoloogia firmad.

«Muudatustega ei kajasta Dow paremini mitte ainult majanduses, vaid ka aktsiaturul toimuvat,» ütles Merrill Lynchi analüütik Walter Murphy.

Samas võivad indeksisse lülitatud uued aktsiad -- eelkõige Microsoft ja Intel -- suurendada Dow kõikumisvahet. Viimasel aastal on nelja uustulnuka päevane hinnamuutus olnud 2 protsenti võrreldes nelja välja kukkuva aktsia 1,6 protsendiga.

Muudatused Dow Jonesi tööstuskeskmises on suhteliselt harvad -- viimati korrigeeriti seda 1997. aasta märtsis. Siis lülitati indeksisse Hewlett-Packard, Jonson & Johnson, Wal-Mart ja Citigroup. Välja kukkusid Texaco, Bethlehem Steel, Woolworth ja Westinghouse Electric. Walt Disney Co jõudis indeksisse alles 1991. aastal ning MacDonald's oli müünud juba 30 miljardit hamburgerit, enne kui ta 1985. a eliitklubisse arvati.

Indeksi asutas 1896. aastal Charles Dow. Algselt kuulusid sinna 12 firma aktsiad. Tänaseks on General Electric ainuke originaalindeksisse kuulunud firma.

Autor: ÄP

Hetkel kuum