Tanel Raig • 1. november 1999 kell 22:00

Coca-Cola investeerib autojuhi tööaja vähendamisse

Eesti Coca-Cola Joogid vahetab välja oma autopargi vahetuskeredega veokite vastu, et vähendada autode laadimisaega ja viia selle abil autojuhtide tööaeg vastavusse uuel aastal kehtima hakkavate autojuhi tööaja nõuetega.

Uuest aastast oleks Coca-Cola Jookidel tekkinud probleem, et autod ei jõua juhi lubatud tööaja jooksul kaupa laiali vedada. Juhi tööaja paremaks kasutamiseks leiti, et tuleb vähendada auto seisuaega laadimisel (seaduse järgi peab ka selle aja arvestama autojuhi tööaja sisse). Esimesena Eestis otsustati kasutusele võtta uued vahetuskerega veoautod. Praegu on ostetud kaks sellist autot.

Vahetuskerega muutub auto seisuaeg laadimisel minimaalseks. Konteineri peale- ja mahalaadimine võtab ilma kõrvalise abita aega ca 10--15 minutit. Coca-Colal on Eesti erinevais paigus jaotuspunktid. Öösel viib auto Tallinna tehasest kauba vahetuskerega konteineris jaotuspunkti, jätab täis konteineri sinna, võtab peale tühja konteineri ja tuleb Tallinna tagasi. Hommikul võtab jaotuspunktist teine auto täis konteineri peale ja viib kauba poodidesse laiali. Sellises süsteemis väheneb ka kauba ümberlaadimiste arv.

Scania Eesti esinduse andmetel on ühe vahetuskerega Scania hind ca 1,5 miljonit krooni (käibemaksuta). Uue täisõhkvedrustusega (vajalik vahetatavate kerede kasutamiseks) auto ostmine pole vajalik, kui paigaldada vanemale veokile vaheraam, mis aitab tõsta vahetatavat keret. Vaheraami hind on kuni 40 000 krooni, vahetatava kere hind algab paarisajast tuhandest.

Hetkel kuum