Kaja Koovit • 1. november 1999 kell 22:00

Soodne aeg börsil väärtpabereid osta

Arvestades Eesti majanduslikku ja poliitilist olukorda ning praegusi aktsiahindade madalaid tasemeid, on selge, et aktsiad on tugevalt alla hinnatud ning pikemas perspektiivis on siinsel turul väga head teenimisvõimalused, rääkis Leedus ärireisil viibinud Preatoni.

Preatoni sõnul võib eesootav aastavahetus ja sellega seotud võimalikud probleemid mõjutada lühiajalisi spekulatiivseid investoreid, kuid pikaajalises perspektiivis ei oma need tähtsust. Preatoni märkis, et lühiajaliselt ei oska ta Eesti aktsiaturu arengut prognoosida, sest ei tegele spekulatsioonidega.

«Lühiajalised investeeringud on poisikeste mängud ja mina nendega ei tegele,» ütles Preatoni.

Preatoni ei soostunud avaldama, milliseid Eesti väärtpaberituru sektoreid ja ettevõtteid ta kõige atraktiivsemaks ja perspektiivikamateks hindab. «Ma ei tahaks väga detailseks minna, « lausus ta.

Ka kohalike analüütikute sõnul on aktsiad tugevalt alla hinnatud ega peegelda ettevõtete tegelikku väärtust. Hansa Investmentsi peaanalüütiku Toomas Reisenbuki kinnitusel ei ole praegu mingil juhul mõtet aktsiaid müüa. «Arenevad turud jäävad kõikuvaks, aga kaotajaks jääb alati see, kes müüb põhjas ja lööb käega,» lausus Reisenbuk.

Nii kohalikud kui ka rahvusvahelised finantsinstitutsioonid annavad aktsiatele pidevalt praegustest hinnatasemetest oluliselt kõrgematel tasemetel hinnasoovitusi.

Londoni investeerimispank Williams de Broe andis eile uudisteagentuuri Reuters teatel turu liideraktsiale Hansapangale ostusoovituse hinnatasemel 111,7 krooni. Eilsest 77kroonisest sulgemishinnast 45% kõrgemal tasemel antud ostusoovitust põhjendas investeerimispank Hansapanga liidripositsiooniga Baltimaade pankade seas ning tugeva kapitaliseeritusega.

«Swedbanki investeering Hansapanka on suurendanud viimase likviidseid varasid, mis omakorda annavad head väljavaated aktsiate tagasiostuks või lisadividendide maksmiseks,» öeldakse raportis. Alternatiivse kapitali kasutamise võimalusena nimetab Williams De Broe Hansapanga võimalikku laienemist Lätis ja Leedus.

Pidevatele ostusoovitustele vaatamata ei ole aktsiahinnad Tallinna börsil märkimisväärselt tõusnud. Äripäeva indeks on poole aastaga oma väärtusest kaotanud viiendiku, kuigi käibed Tallinna börsil on püsinud samal tasemel.

Välisanalüütikud hindavad siinset turgu riskantseks ja ennustavad kauplemise elavnemist ja sellega kaasnevat hinnatõusu pärast aastavahetust, kui millenniumiprobleemid on möödas. «Aktsiaturul saab kindel olla ainult selles, et kunagi ei lähe nii, nagu oodatakse,» lausus Reisenbuk.

Vt. ka Äripäeva indeks on poole aastaga kaotanud oma väärtusest viiendiku

Hetkel kuum