Kristi Malmberg • 4 november 1999

Mõis sai linnapeaks

Mõisa kandidatuuri linnapea kohale esitas teises hääletusvoorus lisaks nelikliidule ka Keskerakond, kes samas nimetas toimuvat ebaseaduslikuks ja lubas anda asja kohtusse.

Volikogu õigusnõuniku Hilja Merzini sõnul oleneb lõplik otsus sel juhul kohtu tõlgendusest.

Volikogu kodukorra kohaselt tehakse juhul, kui ükski kandidaatidest ei saa koosseisu häälteenamust, kordushääletus kahe enam hääli saanud kandidaadi vahel.

Nelikliidu otsus korraldada uus hääletusvoor tekitas volikogu saalis pikki juriidlisi vaidlusi Keskerakonna ja nelikliidu vahel. Keskerakondlane Liina Tõnisson ütles, et uut hääletust ei saa korraldada, sest volikogu kodukord seda ei luba.

«Kui kandidaat ei saanud vajalikku hulka hääli, on ta selleks korraks võistlusest välja langenud,» kinnitas Tõnisson.

Esimeses hääletusvoorus kogus Mõis vajaliku 33 poolthääle asemel 32 häält.

Kuna linnapea kohale oli vaid üks kandidaat, pidi Mõisa poolt hääletamisel märkima hääletussedelile number ühe.

Ühele sedelile oli number ühe asemel kirjutatud 0. Seega oli nelikliidu vastastel õnnestunud veenda ühte koalitsiooni liiget hääletama Mõisa vastu.

Et linnapea hääletamine on salajane, ei osanud koalitsioonipoliitikud veel öelda, kes nelikliidust võis hääletussedeli rikkuda.

Pärast esimest hääletusvooru nimetas Mõis toimunut tsirkuseks ja linnavalitsust ilmselgelt ülepolitiseerituks. «Varsti oleme nii kaugel, et raamatupidajad on ka poliitilised,» märkis Mõis.

«Mõõdukate hulgast tuleb üürikorjaja ja vee eest makstakse Rahva Usalduse esindajale.»

Vastse linnapea juhtimisel hakkavad tööle uued abilinnapead Heiki Kivimaa, Liisa Pakosta, Ants Leemets, Priit Vilba, Ivar Virkus ja Vladimir Masterov.

Hetkel kuum