Sirje Niitra • 9. november 1999 kell 22:00

Põhjasadam tasus võla

Paldiski linnavolikogu senise esimehe ja praeguse abilinnapea Anne Taklaja sõnul on linn makseraskustest üle saanud ja 3,8 miljoni krooni suurusest maksuvõlast on tänaseks jäänud tasuda 400 000 krooni. Suur osa sellest rahast tuli Põhjasadama omanikelt, kes tasusid oma ostu-müügilepingust tuleneva võla, mis suvel oli 2 miljonit krooni.

Kokku on linn sadama müügist saanud ligi 10 miljonit krooni ja see on Taklaja väitel viimased kaks aastat eelarve alalaekumist leevendanud. Küsimusele, kas sadama omanikud on linnale veel võlgu, vastas Taklaja, et mõned miljonid on saada.

Londonis registreeritud Baltic Republic Investments (BRI) sai poolte Paldiski Sadamate ASi aktsiate omanikuks septembris 1998 hinnaga 7,8 miljonit krooni. Paldiski linnavolikogu kinnitas ostja investeerimiskohustuseks 200 miljonit krooni viie aasta jooksul.

Selle aasta suvel ostis BRI linnalt veel 5 protsenti aktsiatest nimiväärtusega 225 000 krooni. Juulis otsustas Paldiski linnavolikogu müüa BRI-le nimiväärtusega ka ülejäänud sadamat haldava ettevõtte aktsiad.

BRId Eestis esindavast advokaadibüroost Lepik & Luhaäär keelduti firma tausta ja võlgu kommenteerimast. Sel teemal ei soovinud vestelda ka eelmisel nädalal ametist tagasi astunud linnapea Jaan Mölder, kes pole seni, vaatamata ajakirjanduses antud lubadustele, avalikustanud sadama omanikeringi kuuluvaid Eesti kodanikke. Äriregistri andmetel kuuluvad sadama nõukogusse nii Mölder kui ka Taklaja.

Opositsioon on süüdistanud linnajuhte sadama liiga odavalt ära andmises. Taklaja sellega ei nõustu: «Hindu Paldiskis ja näiteks Tallinnas ei saa omavahel võrrelda. Huvilisi võib küll palju olla, aga tegelikke tulijad napib.»

Jaan Mölder juhib Põhjasadamat haldava ASi Paldiski Sadamad nõukogu. Enda kuulumist sadama omanike hulka on ta seni eitanud.

Põhjasadama all olev maa kuulub esialgu veel Paldiski linnale, põhitulu saab linn seal töötavate inimeste tulumaksust ja sadamategevust toetavate teenuste osutamisest.

Harju maavanema Orm Valtsoni sõnul peab kohaliku omavalitsuse tegemiste üle järelevalvet pidama volikogu, kes annab ka linnavara ostu-müügilepingule oma heakskiidu. Valtsoni sõnul müüakse linnavara kas avalikul või piiratud enampakkumisel ja tulemus peab igal juhul avalik olema. Avalik-õiguslikult subjektilt ostes on ka leping avalik, väitis maavanem, kelle hinnangul on linnavalitsus sadama müügilepingut salastades eiranud avaliku halduse põhimõtteid.

Paldiskis küsitletud elanikest vastas enamik, et Põhjasadamas tegutseb linnapea isiklikult. Mitu Eesti alkoholitööstuse võtmeisikut on seostanud sadamat ASiga Onistar. Viinatooja huvi sadama vastu kinnitas mõni aeg tagasi ka selle tegevjuht Heldur Suun. Praegu hoiustab Onistar sadama territooriumil jookide tootmiseks vajalikku siirupit.

Sadamat haldav Paldiski Sadamate AS võlgneb maksuametile 900 000 krooni. Selle aasta prognoosi kohaselt veab sadam 250 000 tonni kaupa, põhiosa sellest moodustab Venemaalt tulev ümarpuit. Seal töötab 70 inimest.

Hetkel kuum