Viktoria Korpan • 15. november 1999 kell 22:00

Starmani ja STV investeeringud ohus

Starman on oma võrkudesse Tallinnas juba investeerinud 80 mln krooni ja ettevõtte tegevdirektor Peeter Kern kardab seda investeeringut kaotada.

Kern ütles, et Tallinna kaabelleviturul väljakujunenud olukord soosib monopoli tekkimist ja on suunatud mitmete firmade turult väljasöömisele.

Tallinna kesklinnas võib Starman kaotada 7000 klienti ja 7 miljonit krooni investeeringuid. ASil Tallinna Kaabeltelevisioon on üldse kokku 3000 klienti.

Teise suure kaabellevifirma STV asepresident Raivo Mihkelsoo ütles eile, et investeeringute kaotamine on teoreetiliselt võimalik, aga praktiliselt mitte.

Kaabellevi seaduse kohaselt on Tallinna Kaabeltelevisioon kohustatud teistelt samas piirkonnas tegutsevatelt operaatoritelt kokkuleppehinnaga ära ostma nende rajatud kaabeltelevisioonivõrgud.

«Kui TELE2 pakutud hind meid ei rahulda, on võimalik asja arutada kohtus,» ütles Mihkelsoo. Ta lisas, et ka korteriühistud ei pea TELE2 kliendiks hakkama, kui nad seda ei soovi.

Sideameti peadirektor Jüri Jõema ütles eile, et ei tea Starmani hagist midagi ega oska toimuvat kommenteerida.

ASi Tallinna Kaabeltelevisioon omanikfirma OÜ Levicom Broadband strateegia planeerimise direktor Peep Põldsamm ütles eile, et ettevõte esitab sideametisse kasutusloa taotluse umbes kahe nädala pärast. Praegu käib Tallinna Kaabeltelevisiooni võrgu mõõtmine ja kontrollimine.

«See on iga füüsilise ja juriidilise isiku võõrandamatu õigus,» kommenteeris Põldsamm Starmani hagi esitamist. «Ma ei näe aga siin üldse pointi. Me ei konkureeri Starmaniga, meil pole paralleelseid võrke.»

Sideamet väljastas oktoobris pikaajalise kaabeltelevõrguloa ASile Tallinna Kaabeltelevisioon seitse aastat tagasi korraldatud konkursi alusel. Luba võimaldab rajada võrku kogu Tallinnas.

Loaga määratud tingimuste kohaselt peab Tallinna kõikide majade ja korterite haldajatel ja valdajatel olema võimalus kasutada väljaehitatud kaabeltelevisioonivõrgu kaudu osutatavaid teenuseid hiljemalt 2001. aasta 27. aprilliks. Levicom Broadbandi juhatuse esimees Ivar Lukk on varem öelnud, et võrgu väljaehitamine läheb maksma 190 miljonit krooni.

Vt. ka joonist:Eriõigusi kasutaval firmal üliväike turuosa

Hetkel kuum