17. november 1999 kell 22:00

Hansateel lasub süüdistus kodanikuõiguste rikkumises

Reisilaeva Meloodia baarmeni Toomas Oosimi kajutisse astusid 18. septembril kolm Hansatee töötajat ning asusid seda põhjusi selgitamata läbi otsima.

«Käin tööl kahenädalaste vahetuste kaupa ja kajut on sel ajal minu elukoht,» väitis Oosim, «kõik mu isiklikud asjad asuvad ju seal.» Hansatee töötajad võtsid tema kajutist ära ka mitu pudelit alkoholi, mida Oosim peab riisumiseks. Kümmekonna päeva hiljem vallandas Hansatee Oosimi usalduse kaotuse tõttu.

Tallinna prokuratuurile esitatud avalduses märgib Oosim, et AS Hansatee Grupp on käivitanud laevadel kampaania teenindajate väljavahetamiseks, milleks otsitakse põhjusi ning kasutatakse ebaseaduslikke vahendeid.

Prokurör Kaljo Nõmmoja ütles, et kriminaalasja jõudmine kohtusse on praegu veel küsitav, sest laeva omanik peab saama oma huvide eest hea seista. Avalduse edastas ta K+esklinna politseile lahendamiseks ning edasine sõltub juba uurimise tulemustest. «Tegemist on pigem siiski töötüliga,» lisas ta.

Baarmeni esindaja, jurist Viktor Turkini sõnul on tema kliendil piisavalt kohtulikku tõendusmaterjali. «Eluruumide läbiotsimine laevafirma töötajate poolt on igal juhul ebaseaduslik ja nende kogutud tõendid ei oma kohtulikku kaalu,» ütles Turkin.

Käskkirja kohaselt vallandati Oosim baari puudujäägi ja kajutist leitud alkoholipudelite tõttu. Revisjoni tegemisel on Turkini hinnangul kasutatud selgelt ebaseaduslikke meetodeid. «Alkoholipudelid saadeti laborisse plommimata, mõõtmine toimus silma järgi ning ei ole välistatud ka teiste töötajate süü puudujäägi tekkimises,» ütles Turkin.

Hansatee ja meremeeste ametiühingu vaheline konflikt sai alguse aasta alguses, kui firma ei tahtnud nõutud ulatuses palku tõsta. Märtsis süüdistas meremeeste ametiühing Hansateed töötajate põhiseaduslike õiguste rikkumises. Hansatee esindaja ütles siis, et ametiühingutele laekunud kaebused on anonüümsed ning alusetud.

Autor: Lauri Liikane

Hetkel kuum