Andres Reimer • 17. november 1999 kell 22:00

Vedelgaas läheb lähiajal kallimaks

Vedelgaasi omahind kerkib 50kilose ballooni puhul praeguselt 170 kroonilt 215 kroonile, sest Venemaa peaminister Vladimir Putin kirjutas eelmisel nädalal alla määrusele, mis kehtestab seni vabalt eksporditud vedelgaasi tonnile 900kroonise maksu.

Ühe tonni vedelgaasi omahind eksportimisel oli seni ligi 3400 krooni tonnilt.

Eestis on hinnanguliselt ligi 100 000 vedelgaasi tarbijat, kes kulutavad aastas umbes 8000 tonni vedelgaasi. Vedelgaasifirmade kliendid on peamiselt eramajade elanikud, kes kasutavad toidu valmistamiseks gaasipliiti, kuid kellel pole ühendust maagaasi torustikuga. Vedelgaasi kasutatakse ka autokütusena.

Põhja-Eestis vedelgaasi müüva aktsiaseltsi Propaan juht Viktor Rezun ütles eile, et temal pole veel teada, kuidas gaasi tarnijad maksu kehtestamisele reageerivad.

«Eesti positsioon vedelgaasi hinna muutumise suhtes pole kuigi hea, sest meie kogused on väikesed, kuid tarnetega seotud kulutused jäävad samaks nagu kümme korda suurematel tellijatel,» selgitas Rezun.

Lõuna-Eesti vedelgaasimüüja aktsiaseltsi Reola Gaas peadirektor Aare Roosaar ütles, et ta ootab uute tarnete hinda suure põnevusega. «Praegu pole veel selge, kas Venemaa gaasitarnijad on valmis tollimaksu kehtestamisest tingitud kulud enda kanda võtma,» lisas Roosaar.

Venemaa gaasimonopoli Gasprom esindaja ASis Eesti Gaas Sergei Zagrebailov ütles, et maagaasi hinna tõusu pole ette näha, sest tarnijatega on sõlmitud pikaajalised lepingud ning seni pole kuulda Venemaa valitsuse kavadest kehtestada sellele täiendav tollimaks.

Vedelgaas moodustab ligi 0,2 protsenti Eesti energiakandjate turust, võrreldes maagaasi 12protsendilise osatähtsusega.

Putin määras maksu ekspordi tõkestamiseks, sest siseturu kunstlikult madalal hoitavate hindade tõttu jäi mitu linna talve hakul gaasita, sest ettevõtjatel oli kasulikum gaasi välismaale müüa.

Hetkel kuum