Kristi Malmberg • 18. november 1999 kell 22:00

Autojuht ülemustest rikkam

«Paar aastat tagasi sõitsime mööda Narva maanteed, järsku Teet näitab: «Näe, minu maja», meenutab Teedu ülemus, uudisteagentuuri BNS tegevdirektor Oleg Harlamov. «Tegin kiire arvutuse, et selle väärtus võiks olla umbes paarkümmend miljonit. Kohe küsisin, et miks ta üldse tööl käib, kui raha nagu jätkub?»

Linna südames Narva maantee 17 asuvast esinduslikust korterelamust poole ja veel muudki vara sai Paal mõne aasta eest päranduseks tädilt. Korterelamu renditulust rääkides jääb mees napisõnaliseks. Maja rendi orienteeruv turuhind on 130--170 krooni ruutmeetrilt kuus, kuid selles elab ka palju üürnikke, kes tasuvad turuhinnast oluliselt vähem.

Kas varandust kätte saades ei tekkinud mõte, et jätaks töö kus see ja teine?

«Ei tekkinud. Kas oleks pidanud või?» vastab Paal tõsiselt. «Igaüks peab tööl käima, see on inimesel otsene vajadus.»

Ometi pole autojuhi töö Paalile lõbupakkuv hobi. «Tiirutan päev läbi mööda linna, mina selles küll midagi huvitavat ei näe,» lausub ta. «Aga midagi muud ma ei oska.»

Elukutselt on Paal tegelikult meremees. Kuna aga välisviisat keeldus Nõukogude võim andmast, loobus kodumaa merede kündmisest.

Nii vahetas poliitiliselt ohtlikuks peetud mees mere maantee vastu ja hakkas Tallinna Lihakombinaadi autojuhiks. Kombinaat läks pankrotti, muidu oleks Paal siiani seal.

Nüüd alustab Teet Paal juba viis aastat tööpäeva uudisteagentuuris BNS. Toimetab kohale ajalehed, veab BNSi päevauudised laiali neile välisriikide saatkondadele, mis ei usalda Internetti, ja sõidutab ajakirjanikke pressikonverentsidele. Lisaks aitab nõu ja jõuga neid, kellel linnas mõni asi ajada või kel mure hinge peal.

«Teet on hea inimene suurte tähtedega,» ütleb Oleg Harlamov. «Kui kellelgi on probleem, oskab ta alati aidata.»

Ehkki kesklinna maja omanik, elab Paal ise tagasihoidlikult Lasnamäe kahetoalises korteris. Väikeseks luksuseks võib pidada vaid reisimist, mida Paal endale puhkuseks viimasel ajal aegajalt ikka lubanud on. Viimati viis ta eeskujuliku vanaisana Pariisi oma tütre ja 9aastase tütretütre. «Käisime euro-Disneylandis. Minule isiklikult väga meeldis, lapselapsele muidugi veel rohkem,» kinnitab Paal.

Veelgi kaugemaid paiku loodab 57aastane Paal näha mõne aasta pärast, mil jõuab kätte kauaoodatud pensioniiga: «Igaühe aeg saab kord läbi ja tuleb koht vabaks teha.»

«Kui Teet peaks kord lahkuma, oleks sellest rohkem kahju kui mõne tippjuhi minekust,» arvab Harlamov.

Hetkel kuum