Kaja Koovit • 21. november 1999 kell 22:00

Jaapani turg tõotab kopsakat kasumit

«Jaapan on olnud 10 aastat alla surutud ja kõik märgid näitavad selle olukorra muutumist ning me prognoosime väga suurt tõusu telekommunikatsioonis, tehnoloogias, Internetiga seotud ärides, riist- ja tarkvarafirmades ning farmaatsiatööstuses,» rääkis Lay.

«Meie kindel soovitus on investeerida Jaapani väikestesse infotehnoloogiafirmadesse,» ütles Eestis Hansapanga personaalpanganduse klientidele investeerimisvõimalusi tutvustanud Lay.

Lay märkis, et Jaapani tööstus teeb läbi suuri muutusi ning vahe nn vana ja uue Jaapani vahel on tuntav. Fleming investeerib aktiivselt just «uue» Jaapani ettevõtetesse.

Jaapani turuga 30 aastat tegelenud Flemingi esindaja sõnul annab Jaapani turule teistega võrreldes suure eelise sõltumatus USA turust. Viimasele prognoosib Fleming järgmiseks aastaks kasvu pidurdumist ja praeguse 28protsendise kasvu langust 10--12% tasemele. Kui Ameerika mõjul pidurdub kasv ka Lääne- Euroopas, siis Jaapanit ei tohiks see puudutada.

Teine atraktiivsuse võtmeküsimus on Jaapani ettevõtete odavus. Lääne firmade aktsiate ostmisel tuleb maksta väga kõrget hinda, Jaapanis on suure kasvupotentsiaaliga ettevõtetesse investeerimine aga võrreldes Ameerikaga odav.

Kasvupotentsiaalist annab tunnistust ka asjaolu, et kui USA Nasdaqi 10 sektori vahelises turukapitalisatsiooni jagunemises on kümne aastaga toimunud suured muutused ja põhiosa moodustavad nüüd arvuti ning telekommunikatsiooniga seotud ettevõtted, siis Jaapanis on sektorite osakaal jäänud peaaegu muutumatuks.

Sektorid, millesse investeerimisest Jaapanis peaks hoiduma, on keemia, börsikaubad, rasketööstus, paber ja tekstiil, märkis Lay.

Hansapanga personaalpanganduse osakonna juhataja Margus Zhuravljovi sõnul on panga klientide hulgas neid, kes Jaapani-suunalistesse fondidesse investeerinud ja sellega soliidset kasumit teeninud. «Jaapani fondidesse on mõtet raha paigutada, kui investeeritav summa on vähemalt 100 000 krooni. Kui aga kliendil ongi ainult see 100 000, siis me neid fonde ei soovita, sest sellisel juhul lähevad riskid investori jaoks liiga suureks,» märkis Zhuravljov.

Hansa Investment Managementi tegevjuht Aadu Oja lausus, et pärast toimunud majanduslangust on Jaapanis potentsiaal tõusuks hea, kuid oma klientidele ta seda ei soovitaks, sest lähiümbruse turgudele paigutamisel on oma rahast parem ülevaade.

Ilmselt on see rohkem valitud seltskonna lõbu, kelle on küllaldaselt raha ja kes on valmis suuri riske võtma, lisas ta.

Vt. ka tabelit:Jaapani fondide tootlus on aastaga oluliselt suurenenud

Hetkel kuum