29. november 1999 kell 22:00

Maksuamet alustas lihtsamast otsast

Maksuamet kutsub üles 1996.--1998. aastal väärtpaberitulu saanud ja selle tuludeklaratsioonis kajastamata jätnud isikuid aktsiatulu aastavahetuseni tagantjärele esitama. Väidetavalt on ametil teada 4500 sellist eraisikut. Maksuamet on lubanud, et vabatahtlikult väärtpaberitulu deklareerinuid ei trahvita.

Äripäeva arvates peab maksuamet põhirõhu asetama offshore-firmadele.

Offshore'ide kohta öeldi Eesti Väärtpaberite Keskdepositooriumist, et puudub tunnus, mille järgi neid identifitseerida -- registreeritud on n-ö Bahama resident jne. Toimetuse hinnangul moodustasid aastail1996.-1997. maksuvabade firmade tehingud lõviosa tehingute kogukäibest.

Alahindamata maksuameti soovi maksude kogumist tõhustada, sarnaneb praegune aktsioon taskuvaraste vastu võitlemisega, mis on samuti vajalik. Kui aga seejuures n-ö suured kombinaatorid puutumata jäetakse, meenutab see Mihkel Muti vaestepolitsei-ettepanekut reedeses Sirbis -- mafioosode peale ei ole eetiline riiklikku politseijõudu raisata. Pealegi on tõenäoline, et enamik aktsionäre, kes oma nime all tehinguid tegid, on tulumaksu ka maksnud.

Maksuameti järelevalve osakonna juhataja Enrico Aav ütles Äripäevale, et offshore-firma ja valduskonto kaudu aktsiatulu teeninud eraisikuni maksuamet veel ei ulatu. Ent tulu kontrollimiseks on aega seitse aastat. Seega minnakse esialgu kergema vastupanu teed. Samas ei ole kummalisel saarel registreeritud firma taga üldjuhul tundmatud välisinvestorid, vaid lihast-luust eesti mehed. Mõnevõrra aitab asjad liikuma seegi, kui süüvida pankade raamatupidamisdokumentidesse 1996.--1998. aastal. Võib ka näiteks 700 Eesti suurema ärimehe tausta uurida.

Offshore'indust täielikult välja juurida ei ole võimalik. Maksuameti võimuses on aga kujundada avalikku arvamust: Belizel, Mani saarel jm registreeritud firmadesse ja nende omanikesse peab suhtutama samamoodi nagu allilmategelastesse.

Toimetus ootab maksuametilt üleskutset stiilis «Lugupeetud offshore'ide omanikud. Meil on (tänu aktsioonile Divecis ja pankade raamatupidamisdokumentide analüüsile) teada nii ja nii palju eraisikuid, kes on teeninud aktsiatulu offshore-firmade kaudu, ent selle deklareerimata jätnud. Anname teile 1 kuu aega tulu tagantjärele deklareerimiseks ja tulumaksu tasumiseks, muidu...». Loomulikult peavad tagantjärele tulu deklareerima ja maksu tasuma ka oma nime all aktsiaturul tegutsenud.

Hetkel kuum