Toomas Truuverk • 30 november 1999

Suurtehingud kergitasid liidreid

Aktsiate hinnad Tallinna börsil jätkasid eile jõudsat liikumist ülespoole. Korraliku kauplemisaktiivsuse juures jäi päeva kokkuvõttes miinuspoolele vaid Merko Ehituse aktsia.

ÄP indeks kerkis investoreid vallanud positiivsete emotsioonide valguses päevaga protsendi võrra, 324,48 punktile. Börsisüsteemi päevakäive kerkis aga Telekomi börsile tuleku järgse aja kõrgeima 52,19 miljoni kroonini. Suurema osa ehk ca 86%+ sellest andsid siiski vaid kaks liideraktsiat, Telekom ja Hansapank. Mõlema aktsia käivet aitasid kergitada ka paar suuremat päeva jooksul läbi surutud tehingu korraldust -- Telekomi aktsiaga registreeriti päeva lõpus kaks 18 miljoni kroonist kaalutud hinnaga tehingut ja Hansapanga aktsiaga 9,3 miljoni kroonine ja 6,8 miljoni kroonine kaalutud hinnaga tehing.

Suurte ja ilmselt lääne päritolu investorite huvi neelas eile täielikult kohalike kasumivõtjate surve. Hansapanga maakler Lauri Lind ütles olukorda BNSile kommenteerides, et likviidsus on niivõrd hea, et väike müük, mis toimub, neelatakse automaatselt alla.

Põhinimekirja suuremad tõusjad olid eile aga hoopis pangasektori kaks väiksemat esindajat Optiva ja Ühispank, kerkides vastavalt 6,2% ja 3,4%. Maaklerite sõnul olid siin kergitajaks peamiselt kohalikku päritolu investorid.

Jõulise tõusu tegid eile ka mitu lisanimekirja aktsiat. Huvitavamad olid neist ehk Harju Elekter ja Saku õlletehas. Kui viimase edenemist saab seostada peamiselt teiste liideraktsiate liikumisega, siis Harju Elektrit vedas üles tema suurosalusega Soome kontserni PK Cables oma aktsiate kokkuostuplaan. Plaan on tingitud PK Cables'i soovist liita endaga üks oma tütarfirmadest PK Elektronics ja teha seda aktsiavahetuse teel. Aktsiavahetuseks plaanib ettevõte aktsiaid turult kokku osta, mis peaks aga üsna üheselt mõjutama PK Cables'i aktsia hinda ja ka Harju Elektri investeeringu väärtust.

Hetkel kuum