Sirje Niitra • 2. detsember 1999 kell 22:00

Tallinna Lennujaam loobus viie miljoni kroonisest nõudest

«Oleme lennujaama juhtkonnaga kokku leppinud, et kummalgi pole pretensioone,» ütles lennujaama parklahoone ehituskonkursi võitnud EMV juhatuse esimees Jaanus Otsa. See tähendab, et AS Tallinna Lennujaam ei nõua 5 miljoni krooni suuruse garantiisumma tasumist ja ehitaja ei nõua tagasi pakkumuse esitamise peale kulunud raha. Pakkumuse tegemiseks kulutas EMV alla 100 000 krooni.

«Me oskame ehitada, aga kinnisvarariske lähitulevikus võtta ei kavatse,» põhjendas Otsa ehituslepingu sõlmimisest loobumist.

Tallinna Lennujaam kavandab oma tänavuse aasta puhaskasumiks 3 mln krooni. Ettevõtte võlakoorem ulatub samal ajal 450 mln kroonini.

Tallinna Lennujaama juhatuse esimees Rein Loik tõi põhjuseks, miks kahekorruseline parkla terminaliga ühel ajal ei valminud, erinevad arusaamad ehitajaga 36 aastaks hoonestusõiguse seadmise suhtes. Tellija lootis, et hoonestusõiguse saab seada ehituse käigus, ehitaja hinnangul pidanuks aga seda tegema krundi omanik enne ehitustöödega alustamist.

«Me ei saa harrastada ebaseaduslikku tegevust,» märkis Jaanus Otsa.

Tallinna Lennujaama nõukogu esimees Martin Napa ütles, et juhatus jõudis üksmeelselt otsusele, et majanduslikult pole otstarbekas alustada õiguslikku vaidlust garantii rakendamise suhtes. «Kohtuvaidlus kestaks vähemalt kaks aastat ja sellest võidaks üksnes advokaadid,» selgitas ta.

Lennujaama juhatus leidis olevat aruka jätkata koostööd olemasoleva parkla haldamiseks senise rentniku OÜga Heameel, kes peab parkimisplatsi korda tegema ning paigutama sisse- ja väljasõiduks tõkkepuud.

Lennujaama turundusdirektori Eduard Tüüri sõnul tuleb mõne aja pärast, kui on näha, et olemasolevad 600 parkimiskohta enam lennureisijaid ei rahulda, kahekorruselise parkimismaja ehitaja leidmiseks uus konkurss.

Jaanus Otsa ütles, et ei välista siis EMV teistkordset osalemist. «Kõik sõltub sellest, kuidas kasvab reisijate hulk,» märkis ta.

Merko Ehituse juhatuse esimees Toomas Annus ütles, et EMV peaks 5 miljonit ära maksma, nii nagu ta maksis trahvi ka Olümpia vastas asuva krundi ostust loobumisel. «Ootame, millal lennujaam tuleb nüüd meiega lepingut sõlmima või siis kompenseerib need sajad tuhanded kroonid, mis tegime seoses oma teiseks jäänud pakkumusega,» lausus Annus. Ta pidas kummaliseks olukorda, kus parkimist korraldab edasi firma, mis konkursil üldse ei osalenud.

Tallinna lennujaama reisiterminali renoveerimine maksis 350 mln krooni, parklahoone rajamine oleks maksnud 20 mln krooni.

Hetkel kuum