Kaja Koovit • 5. detsember 1999 kell 22:00

Hansapank jahib Lätis naftafirmadest kliente

Tehing peaks suurendama Hansapanga varade tootlikkust, kuid ei vähenda oluliselt panga omakapitali ega jäta aktsionäre ilma loodetud dividenditulust.

Hansapanga Läti tütarfirma Hansabanka sõlmis reedel varade mahult Läti 12. kommertspanga, Ventspils Apvienota Baltijas banka (UBB Ventspils) aktsionäridega kavatsuste protokolli, mille alusel Hansabanka ostab kõik UBB Ventspilsi aktsiad.

«Meie eesmärk on Lätis ja Leedus oma turuosa suurendada,» kinnitas Hansapanga juhatuse esimees Indrek Neivelt. UBB Ventspilsi hoiuste turuosa Lätis on 3,5% ja panga klientideks on enamik piirkonna transiidifirmadest. Transiit on Läti jaoks üks olulisemaid ja kiiremini arenevaid tegevusharusid, moodustades umbes 17% SKTst. Ventspils Nafta kaudu liigub aastas 12--14% Venemaa naftaekspordist.

Läti panga ost ei paranda Hansabanka kolmandat kohta Läti pankade edetabelis.

Neivelt kinnitas, et Läti panga aktsiad ostetakse raha eest, mitte Hansapanga aktsiates. «Arvame, et kasulikum on osta rahas, sest Hansapanga aktsia on rohkem väärt kui praegune turuhind ning kapitali on meil selleks piisavalt,» rääkis Neivelt.

Neivelt ei nõustunud eesseisvat tehingut enne ostu-müügilepingu sõlmimist täpsemalt kommenteerima, kuid märkis, et UBB Ventspilsi eest makstav summa ületab ettevõtte omakapitali. UBB Ventspilsi omakapital oli septembri lõpu seisuga 5,1 mln latti ehk 134,4 miljonit krooni.

Suprema analüütik Paavo Põld lausus, et Hansapanga aktsionäre peaks tehing rõõmustama, sest seni deposiidis seisnud raha läheb rohkem teenima. See ei ole muidugi radikaalne muutus, sest jutt käib marginaalsest osast varadest, lisas ta.

Hansapanga välisdivisjoni juht Ago Lauri ütles BNSile, et tehingu struktureerimiseks on mitu võimalust, mis kasutavad kapitali erinevalt, mistõttu on vara öelda, millises Hansapanga grupi osas hakkab ost kapitali adekvaatsust mõjutama.

Arvestades Hansapanga ülekapitaliseeritust, on panga aktsionärid lootnud oodatust suuremaid dividende. Neivelt kinnitas, et UBB Ventspilsi ost dividendide maksmist ei mõjuta.

Põllu sõnul ületab Hansapanga kapitali adekvaatsus aasta lõpus 20%, mistõttu on oodata suuri dividende.

Trigon Capitali peaanalüütik Toomas Reisenbuk lausus, et on vara hinnata tehingu mõju aktsiahinnale, sest tehingu tingumused ei ole teada. Hansapanga maakler Lauri Lind ütles BNSile, et uudis võib täna tõsta Hansapanga aktsia hinna reedeõhtuselt 91 kroonilt taas 93 kroonile.

UBB Ventspilsi varade maht oli septembri lõpus 1,37 mld krooni ja hoiuste maht 1,02 mld krooni.

Hetkel kuum