Silva Männik • 7. detsember 1999 kell 22:00

Eesti oma teletups Hiinast

«Hiinas on tootmine kindlasti poole odavam,» räägib mänguasjade hulgikaubandusega tegeleva Q-Marketeri juhataja Ivari Maar, kes on nõuks võtnud Eesti oma mänguasja tootmise Hiinas. «Ma ei kujuta ette, et keegi toodaks mulle Eestis 10 000 pehmet mänguasja. Siin ei suudeta teha selliseid koguseid.»

Eesti Televisiooni lastesaate nimikangelane Onu tuleb müüki uuel aastal.

«Ta on Eesti oma lelu, kes räägib lastele täiesti asjalikku juttu nende emakeeles, ta on igati positiivne ja õpetlik tegelane,» räägib Maar. «Välismaiste tegelaste puhul tunnevad lapsed nad ära ja teatud häälitsused neile ka assotsieeruvad, kuid see on ikkagi kauge ja võõras.»

Teiseks on umbes 150kroonine Onu võrreldes 300 krooni maksva sama suure teletupsu kõrval vanematele taskukohasem.

Maar on Raivo Järvi pliiatsist sündinud tegelaskuju müügiedus kindel, sest Postikana ja Leopoldi ajastu järeltulija on uuringute andmetel saavutanud Eesti telekanalite lastesaadetest suurima vaadatavuse mõne kuuga. Konkurendi Otto-Triinu üleriigiline kuulsus saabus umbes aastaga. Julgust lisab veel seegi, et «Onu ja Raivo» karjääri Eesti televisioonis planeeritakse kolmeks aastaks. «Minu laps tundis ta küll kohe ära. Kui ta kontorisse tulles esimest näidiseksemplari nägi, ütles hoobilt: «Näe, Onu!»,» väidab Maar.

Kuigi esimesed Onud peaksid Eestisse saabuma veebruaris, on enne tootmise alustamist vaja projekti ainsal rahastajal Q-Marketeril, autor Raivo Järvil ja Eesti Televisioonil autoritasudes kokku leppida.

Q-Markteter vajab kindlust, et saab müüki otsast lõpuni ise teostada. Eesti Televisioon soovib säilitada õigust Onu ise müüma hakata. Maar on kindel, et kompromiss suudetakse leida.

Onu tekkis nii, et Raivo Järvi joonistas alguses viis varianti, mille hulgast laps, näitleja ja tootja valisid oma. Siis lõi autor nendest kokku hübriidi.

Maari sõnul ei pruugi Onu jääda ainukeseks tooteks, mida ta Hiinas tootma hakkab. Praegu on teoks saamas idee ümber maailma seilava Eesti purjeka Lennuk mudeli Hiinas pudelisse toppimine, et seda siis siin suveniirina müüa. Hiinlastel on seal tehased ja masinad juba püsti ning saavad suurtes mahtudes odavalt toota. Seda võimalust meil siin Eestis kahjuks pole.

Hetkel kuum