Tõnis Oja • 9. detsember 1999 kell 22:00

Eurooptimism võib olla ülepaisutatud

Euro kaotas eile taas umbes protsendi oma väärtusest, sest investorid ootavad tänasest võlakirjade ning aktsiahindade kiiret tõusu Wall Streetil. Nimelt avaldatakse täna USA novembri tarbijahinnaindeks, mis prognooside kohaselt näitab taas mõõdukat inflatsiooni. Ühendriikide väärtpaberid muutuvad investoritele taas atraktiivsemaks ning nende soetamiseks vajatakse dollareid.

Oma panuse pani euro nõrgenemisele ka Euroopa keskpanga peaökonomist Otmar Issing, kelle sõnul sooritab keskpank interventsiooni alles siis, kui ühisraha kaldub oluliselt kõrvale selle õiglasest väärtusest. Diplomaatilisele väljendile lisas konkreetsust peaökonomisti selgitus, et kümneaastases perspektiivis on euro selle aasta alguse kursitase (euroga alustati kauplemist 4. jaanuaril kursil 1,1740 dollarit) kõikumise ülemise poole lähedal. Analüütikud järeldasid O. Issingu väljaütlemisest, et seni on võib-olla euro kursi tulevikuväljavaadete suhtes (pikas perspektiivis) oldud liiga optimistlikud. Kui nii, siis on lähiajal oodata ühisraha langemist uutele rekordmadalatele tasemetele.

Halvima hoidis ära Saksamaa liidupanga juhtide paralleelne pressikonverents, kus osalejad väitsid, et näevad Saksamaa majandusele ning euro kursile tõusuruumi.

Hetkel kuum