Kristel Raesaar • 12. detsember 1999 kell 22:00

Aktsiaturg rahuneb enne aastavahetust

Analüütikute sõnul jäävad kolme suurpanga novembrikasumid eelmiste kuudega sarnastele tasemetele. Hansapank on sel aastal teeninud keskmiselt 38,8 miljonit krooni kuus, Ühispank 8 miljonit ja Optiva Pank 1,1 miljonit krooni.

«Ma ei usu, et novembris mingeid suuri üllatusi tuleb,» ütles Suprema analüütik Paavo Põld.

Ühispanga kasum võib jääda tavapärasest väiksemaks juhul, kui pank otsustab teha aasta lõpus täiendavaid provisjone. «Eelmise kuu Merita juhtum näitab, et seni on oldud ikkagi vähekonservatiivne,» nentis Põld, viidates valuutavahetustehinguga seotud vaidlusele Ühispanga ja Merita Panga vahel, mis tõi Ühispangale oktoobris 8 miljonit krooni kahju.

«Tõenäoliselt nad aasta lõpus provisjone veel teevad, aga arvatavasti alles detsembris,» märkis Trigon Capitali analüüsiosakonna juhataja Toomas Reisenbuk.

Hansapank on samal ajal teatanud, et loodab veel enne aasta lõppu tagasi saada 20 miljoni krooni ulatuses mahakantud laene. «Kui need näidatakse erakorralise tuluna, võib Hansapanga kasuminumber positiivselt üllatada,» ütles Reisenbuk.

Vähesel määral mõjutab analüütikute hinnangul pankade kasumeid novembris toimunud enam kui 15protsendiline tõus Tallinna börsil.

«Tõenäoliselt suurenevad tulud komisjonitasudest, sest kauplemiskäibed aktsiaturul on kasvanud, ja mingil määral ka väärtpaberitulud,» kinnitas Reisenbuk. «Samas ei tohiks seda kindlasti pidada mingiks oluliseks indikaatoriks, sest see on ainult ühekordne.»

Paavo Põllu sõnul on pikemas perspektiivis oluline, kas jätkub viimastel kuudel alanud pankade laenuportfellide kasv. «Kindlasti on hea uudis see, kui laenude kasvutrend jätkub,» kinnitas ta.

Pangaaktsiate hindu börsil kuu tulemuste avaldamine spetsialistide ennustusel oluliselt ei mõjuta.

«Kuutulemusi jälgivad peamiselt kohalikud spekulandid,» ütles Hansapanga maakler Romet Tepper. Kui pankade kasumid jäävad ootuspärasele tasemele, ei tekita need tema sõnul suuri hinnakõikumisi.

«Kauplemine jääb kindlasti vaiksemaks, sest lääne investorite huvi hakkab koomale tõmbuma,» ennustas Tepper. «Kuna turule jäävad siinsed tegijad, võivad hinnakõikumised suureneda.»

Eelmisel nädalal kallinesid aktsiad Tallinna börsil elavas kauplemises enam kui 7%.

Hetkel kuum