Tiit Elner • 14. detsember 1999 kell 22:00

Õlitehas müüb õli alla omahinna

Painküla toiduõlitehase omaniku ASi Werol Tehased juhatuse esimees Veljo Kuusk ütles, et õli madala müügihinna kompenseerib loomasöödaks kasutatavate õlikookide müük, mis on õli valmistamise tootmisjääk.

«Eks seda võib ju teha, kui raha on,» kommenteeris Eesti Õlikultuuride Ühistu esimees Toivo Pangsepp Painküla madalaid väljamüügihindu. Pangsepa juhitavas väiketootmises Harjumaal rapsist valmistatud toiduõli väljamüügihind on kaheksa krooni, rapsi kasvatavad ühistu liikmed ise.

AS Werol Tehased on ostnud rapsiseemet hinnaga 2,6--2,7 krooni kilo, kolmest kilost seemnest saab umbes kilo õli ja kaks kilo loomasöödana kasutatavat õlikooki, mille kilohind on umbes kaks krooni.

Toiduõli tööstustarbija ASi Viru Kalatööstus juhi Agu Laanemetsa sõnul on neil Weroliga õli ostmiseks tähtajaline leping ning ostetava toiduõli hind koos käibemaksuga on vähem kui kümne krooni.

«Tulime Eesti tootjale vastu, kuigi sellest kuuldes pakkus Soome tarnija meile hetkel paremat hinda,» ütles Laanemets. Eesti suuremate kalatöötlejate hulka kuuluva firma juht hindas oma ettevõtte aastaseks õlivajaduseks paar tuhat tonni.

ASi Werol Tehased 73,3 mln kroonisest aktsiakapitalist kuulub 66% Hüvitusfondile, lisaks on fond andnud ettevõttele 35 mln krooni laenu. Ettevõtte nõukogu esimehe Vambola Kolbakovi Lõunatööstuse ASile kuulub algse ligi poole osaluse asemel 20,4 ning pankrotis ERA Pangale 13,6%.

Kodumaise toiduõli Olivia reklaamimine jaetarbijaile läks hästi korda, kuid tehnilised probleemid pidurdavad seni tootmist. «Rafineerimine on rutiinis, pressimise kohta seda veel öelda ei saa,» ütles eile ASi Werol Tehased juhatuse esimees Veljo Kuusk. Ta eitas, et tehas ei suuda täita nii suurt nõudlust, kui turul kodumaise toiduõli järele oleks.

Vastupidiselt Kuusele kinnitas ASi nõukogu liige, Hüvitusfondi nõukogu esimees Jürgen Ligi, et praegu ei ole tehnilised probleemid Argentiinast pärit pressimisseadmetega võimaldanud rahuldada nõudlust ning tekitada laovaru. Kahekordselt Eesti tarbimist ületava 42 000tonnise aastavõimsusega tehas on pärast pidulikku avamist suutnud kahe kuuga pudeleisse villida vaid 200 tonni õli.

Kuuse sõnul võib õlitehases õige tootmisrütmi saavutamine võtta kuni aasta. Weroli kommertsdirektori Heiki Tuule sõnul on nende sõnum konkurentidele, et käivitamisraskused annavad teistele toiduõli müüjatele vaid veidi ajapikendust, enne kui Painküla turu ära võtab.

«ERA Panga jaoks on see superinvesteering, Hüvitusfondi jaoks lihtsalt hea investeering,» ütles Ligi. Tema sõnul saaks pankrotis pank oma osaluse kindlasti kasudega müüdud. Samas jäi ASil Werol Tehased ERA Panga pankrotipessa kinni 13 miljoni kroonine deposiit. Tema sõnul saab 136 miljoni kroonise investeeringu tulukust lõplikult näha ikkagi alles siis, kui tarned on korralikult käima läinud.

Hüvitusfond on Painküla investeeringu tasuvusajaks teatanud viis kuni seitse aastat.

Hetkel kuum