Kaja Koovit • 14. detsember 1999 kell 22:00

Ühispanga uus juht võib aktsiahinna päästa

«Ma arvan, et aktsiale mõjub see uudis positiivselt ja algselt võiks aktsia teha 10% hinnahüppe, misjärel langeb veidi tagasi,» lausus Kawe Kapitali varahalduse direktor Kristjan Hänni.

Hänni sõnul annaks positiivse mõju aktsia hinnale ka täiendavate provisjonide tegemise otsus. «Panganduses on halbade uudiste ootus palju hullema mõjuga kui uudis ise,» lisas Hänni.

Ühispanga presidendi Ain Hanschmidti peatsest ametist lahkumisest räägitakse juba terve aasta ning viimaseks lahkumisest teatamise päevaks pakutakse jõululaupäeva ehk järgmist reedet.

Sellised jutud käivad ja ma ei usu, et tema lahkumisest ettevõttele mingit kahju tekiks, tunnistas investeerimisfirma Suprema juhatuse liige, kauplemisdirektor Sten Sumberg. «Pigem võiks Hanschmidti lahkumine anda strateegilistele investoritele positiivse signaali,» lisas ta.

Segadused Ühispanga ümber ja sees on viinud selleni, et välisinvestorid ei tunne aktsia vastu üldse huvi. Kui, siis tahetakse olemasolevad aktsiad maha müüa, iseloomustas turul valitsevat olukorda Sumberg. Ta lisas, et suured strateegilised investorid suhtuvad Ühispanga juhtkonda väga umbusklikult ega julge ettevõttesse investeerida.

Analüütikute hinnangul peaks Ühispank investorite huvi äratamiseks muutma oma senist taktikat ja püüdma olla võimalikult avatud. Investor peab raha ettevõttesse paigutades olema kindel, et ettevõtte seis on bilansis õigesti kajastatud, laenud vajalikul määral provisjoneeritud, olgu siis pilt milline tahes.

«Ühispank ei ole läbipaistev, olgu aktsia hind küll madal, aga alati on kartus, et on midagi, mida ma ei tea,» ütles Sumberg.

Helsingi investeerimisfirma tundmatuks jääda soovinud analüütik märkis, et juhul kui SEB otsustab Ühispanga juhi välja vahetada, peab tema asemel olema keegi kohalikku turgu ja tavasid tundev spetsialist. Uut juhti ei ole mõtet välismaalt sisse tuua, kinnitas ta.

Kohaliku tuntud investeerimisfirma analüütik lisas, et Ühispangas tuleks efektiivsuse tõstmiseks midagi ette võtta, sest kui kogu Ühispanga tegevusaja kasumid kokku liita, on tulemus null. Hanschmidti väljavahetamise tõhususes ta siiski kahtles, sest viimane on panga heaks palju ära teinud ning pigem nõuaks värskendust Hanschmidti kõrval seisvate juhtide koosseis. «Hanschmidt on Ühispanga peamine aktiva ja igal pangal oleks sellist meest tarvis,» ütles ta.

Ain Hanschmidt kinnitas eile, et teda ei ole tema võimalikust lahkumisest informeeritud. «Praegu ei lähe ma küll kuskile,» kinnitas ta.

«Ma ei väsi kordamast, et mul on tegevdirektori koht ja kunagi ei või teada, millal minek tuleb,» lisas Ühispanga president.

SEB Baltic Holdingu juhataja Mats Kjaer viibis eile komandeeringus, kuid varem on ta kinnitanud, et SEB ei kavanda Ühispangas juhtkonnavahetust.

Üle 14 miljardi kroonise bilansimahuga Ühispanga aktsiaga kaubeldakse Tallinna börsil 21--22 krooni tasemel. Selle aasta jooksul ei ole aktsia hind 28 kroonilt kõrgemale jõudnud. 24 mld kroonise bilansimahuga Hansapanga aktsiaga kaubeldakse börsil 90 krooni tasemel.

Hetkel kuum