• OMX Baltic−0,42%300,01
  • OMX Riga−0,06%892,98
  • OMX Tallinn−0,6%2 068,62
  • OMX Vilnius0,24%1 202,47
  • S&P 5000,4%6 223,01
  • DOW 30−0,02%44 484,75
  • Nasdaq 0,82%20 368,28
  • FTSE 100−0,12%8 774,69
  • Nikkei 225−0,56%39 762,48
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,85
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%93,1
  • OMX Baltic−0,42%300,01
  • OMX Riga−0,06%892,98
  • OMX Tallinn−0,6%2 068,62
  • OMX Vilnius0,24%1 202,47
  • S&P 5000,4%6 223,01
  • DOW 30−0,02%44 484,75
  • Nasdaq 0,82%20 368,28
  • FTSE 100−0,12%8 774,69
  • Nikkei 225−0,56%39 762,48
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,85
  • GBP/EUR0,00%1,16
  • EUR/RUB0,00%93,1
  • 26.01.00, 00:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Valitsus loob maksupolitsei

Eelmisest esmaspäevast alates töötab maksuameti peadirektori nõunikuna endine Tallinna politseiprefektuuri kriminaalosakonna ülemkomissar Mati Erik, kelle ülesanne on maksupettusi uuriva uue struktuuriüksuse ettevalmistamine.
Kui maksuamet saab esmase uurimisasutuse õigused, saavad maksuameti töötajad ise algatada kriminaalasju ja maksupetturid kiiremini kohtu ette saata.
Senise aegluse puhul on juba juhtunud, et miljonite kroonide suuruse käibemaksupettuse kohta viis aastat tagasi algatatud kriminaalasi aegub just kohtusse jõudmisel ja pettur marsib kohtust välja ausa mehena.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Mati Eriku sõnul peaks tulevane üksus koosnema umbes sajast inimesest, neist enamik revidente, jälitusametnikke ja uurijaid peaks tööpaiga leidma Tallinnas.
Esialgu siiski piirdub osakond paarikümne inimesega. Osa inimesi palgatakse väljastpoolt maja, osa leitakse maksuametist.
«Maksuametis võib neid, kes tunnevad kriminaalmenetluskoodeksit, ühe käe sõrmedel üles lugeda,» nendib maksuameti peadirektor Aivar Sõerd. Kas maksuameti tublimaid revidente koolitada kriminaalmenetluse osas või proovida endistele politseinikele äriseadust, raamatupidamisseadust ja muid maksunduse teadmisi õpetada, jääb Eriku otsustada.
Arvestades ettevalmistusajaga, oleks mõeldav, et maksuamet saab uurimisasutuse õigused 1. juuliks. Samas raha uue üksuse finantseerimiseks maksuameti eelarves veel pole.
Rahandusministeeriumi nõunik Daniel Vaarik kinnitab, et valitsuse reservfondis on 5 miljonit krooni meetmete tõhustamiseks maksude kogumisel, raha taha asi ei jää.
Et valitsuse otsus ja maksuameti soov tegelikkuses täide läheks, tuleb riigikogus enne muuta kriminaalmenetluse koodeksit ja jälitustegevuse seadust.
Seni töötab petturite avastamisel ja kohtusse saatmisel maksuameti ja majanduspolitsei ühine töögrupp. Paljudes riikides ammu tegutsevat maksupolitseid pole Eesti valitsus seni pidanud vajalikuks asutada, kuid uurimisasutuse õiguse andmine on samm selles suunas.
Ehkki maksupettuste arv püsib jätkuvalt kõrge, ei algata maksuamet seni kriminaalasju, ei vii läbi kohtu-eelset uurimist ega valmista ette kriminaalasju kohtusse saatmiseks. Kriminaalsete maksupettuste arutamisel kohtus esineb maksuamet tavaliselt tsiviilhagejana, see on riigi esindajana maksupettuste tõttu tekitatud kahju riigi kasuks väljamõistmisel, selgitab maksuameti peadirektor Aivar Sõerd talle alluva asutuse praegusi volitusi.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Kriminaalprotsesside osas pole maksuameti töö nii tõhus olnud kui haldusmenetluses. Kuid ka haldusmenetluse protsessidest kaotas maksuamet neli-viis aastat tagasi kohtus 90%. Eelmisel aastal võitis maksuamet juba 60% protsessidest.
Kriminaalasjade osas oli 685 käibemaksupettuse juhtumist eelmiseks novembriks vaid 51 jõudnud kohtulahendini.
Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude osakonna ülemkomissar Indrek Tibar nendib samuti, et maksuameti üksuse loomine peaks politsei tööd vähendama ja jääb aega üle muuks uurimistööks.
Sõerd on kindel, et uurimisasutuse ja jälitustegevusasutuse õiguste saamine loob eeldused paremaks pettuste tõkestamiseks. Igasuguste rikkumiste väljaselgitamisel on olulised esialgsed toimingud. «Et ülekuulamised, dokumentide võetused ja ekspertiisid toimuksid maksurevisjoniga üheaegselt ja võimalikult revisjoni varases staadiumis,» põhjendab Sõerd. «Muidu on asjaosalistel võimalus kokku leppida, kuidas kommenteerida oma tehinguid ja nendega seonduvat, võltsida dokumente.»
Koostöö puhul politseiga on probleemiks ka tegevuse koordineerimine ja toimingute operatiivsuse saavutamine. Üks protsess on kunstlikult jaotatud kahe ametkonna vahel.
«Oluline on ka uurijate vahetu juurdepääs maksuameti andmebaasidele,» lausub Sõerd. Seni on võimalused revisjoni käigus tõendeid koguda ja asjaosalistelt selgitusi võtta piiratud, sellega tegeleb politsei, kel on aga ka palju teisi ülesandeid.
«Praeguse koostöö puhul ei kujune ilmselt iialgi olukord selliseks, et politseil oleks soov eraldada igas regioonis töötajaid, kes maksuameti iga väljakutse peale lülituksid maksupettuste uurmisse,» kommenteerib Sõerd.

Artikkel jätkub pärast reklaami

- Keskkonnainspektsiooni peadirektori asetäitja Henn Altoni sõnul on nende ametkonna töötajatel esmase uurimise õigus olnud aasta. «Meie algatame kriminaalasja ja teeme esmased toimingud ning anname siis edasi prokurörile, kes annab meie materjalid politseile. Politsei esitab süüdistuse ja läheb kohtusse,» selgitab Alton asjade kulgu. Ta lisab, et uurija õiguste looduskaitsjatele andmine on igati positiivne, sest nii saab pettusejuhtumeid kiiremini menetleda. «Olime fakti ees, et politsei on ülekoormatud teiste asjadega ja meie asjad jäid pikalt venima,» räägib ta.
Keskkonnainspektsioonist lähtunud andmete põhjal algatatakse 600--800 kriminaalasja aastas. Palju eelmisel aastal inspektorite endi poolt kriminaalasju algatati, pole Altoni sõnul veel kokku löödud. Ta nimetas ühe puudusena, et looduskaitsjatel puuduvad kogemused, kuidas inimesi üle kuulata jne. «Õnneks on paljud meie töötajad politseist pärit,» lisab ta.
- Jälitustegevuse õigused on olnud tolliametil alla aasta, uurimisasutuse õigused aasta kauem. Tolliameti järelevalveosakonna juhataja Vello Valm tõdeb, et kuigi tolliamet on ainupädev tollieeskirjade rikkumiste uurimises, siis tegelikult on süsteemi suur viga rahastamises. «Jutt on sisekaitsest ja selles osas ei saa vaadata ametkondi erinevalt, et toll on neljas uurimisasutus ja kaitsepolitsei on esimene,» räägib Valm.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Kui uurimine on ametkondade vahel ära jagatud, tuleks jagada ka uurimiseks ette nähtud raha. «Praegu saab iga uurija rohkem palka kui mina ja me ei suuda siia kedagi palgata,» täpsustab Valm. Tolli uurimistalituse juhataja saaks lisaks meeletule töökoormusele 120 000 krooni brutotasuna aastas, kuid neli juhi otsimiseks tehtud konkurssi on läbi kukkunud. Mingit lahendust ei paista. Kaks uurijat tegelevad kümnetesse miljonitesse ulatuvate pettustega ja peamine energia kulub neil advokaatidele vastamiseks, selgitab Valm. Vastava väljaõppega inimesed on helesinine unistus, kuid kõigest hoolimata on algatatud rida kriminaalasju.
Maksuameti koosseisus maksupettuste uurimise üksus, olemas politsei õigused.
Siseministeeriumi koosseisus maksupolitsei üksus, maksuametil oma maksukuritegude üksus, millel puuduvad politsei õigused.
Iseseisev maksupolitsei, st keskasutus 88 piirkondliku asutusega. Peadirektori nimetab Venemaa president.
Ei ole sellist üksust.

Seotud lood

Äriplaan 2026

Äriplaan 2026

Uurime välja Eesti majanduse arengusuunad 2026. aastal, et ettevõtjatel ja tippjuhtidel oleks, millele tuginedes järgmist aastat planeerida.

Kas eksport ja kaitsetööstuse areng võiksid Eesti majandusele uue käigu sisse aidata? Kuidas näevad Põhjamaade ettevõtjad ja tippjuhid Eesti võimalusi rahvusvahelisel areenil ning kas nad plaanivad siia investeerida? Kuhu investeerivad ning millele tõmbavad pidurit Eesti ettevõtjad? Missugune on riigi äriplaan 2026. aastaks? Kõigile nendele küsimustele saad vastuse 17. septembril Eesti mõjukaimal majanduskonverentsil Äriplaan!

Enda kogemust tulevad Eestisse jagama ülemaailmse ulatusega Rootsi masina- ja metallitööstusettevõte Hanza AB asutaja ja tegevjuht Erik Stenfors ning Telia Company president ja tegevjuht Patrik Hofbauer.

  • Toimumisaeg:
    17.09.2025
  • Alguseni:
    2 k 14 p 10 t
  • Toimumiskoht:
    Tallinn

Hetkel kuum

Podcastid

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele