Infotehnoloogia on tasapisi ka Eesti ehitusturule jõudnud ning veebi on ilmunud esimesed Eesti ehitust puudutavad infolingid. Paraku pole interneti ehitusküljed päriselt toimima hakanud ning sealt saadav info pole enamasti kuigi konkurentsivõimeline.
Arhitekt Ahti Kooskora Stuudio Mustruudust kasutab veebilehekülgi oma töös peaaegu iga päev ning leiab, et Eesti ehitusinfo puudused tulenevad eelkõige telefonikataloogilikust lähenemisest. «Need, kes nõuavad info ja linkide avaldamise eest tasu, jäävadki vinduma,» ütleb Kooskora. «Otsingumootorid nii või teisiti nendest infokataloogidest infot ei leia, seetõttu on palju mõttekam omada kodulehekülge. Tasuline info ei suuda konkureerida portaalidega, kus toimub peamine infootsing.»
Lingi aadressi juurde on lisatud Kooskora antud hinne viie palli süsteemis.
Sisaldab informatsiooni Eesti puitmajatööstuse ja puidu kohta üldse. Lisaks uuringutele ja artiklitele on lühiülevaade ka välismaisest puitmajatööstusest internetis. Ära on toodud Eesti tootjate nimekiri ning teemakohaseid linke nii Eestist kui ka välismaalt.
Ahti Kooskora: Küllalt ülevaatlik informatsioon Eestis pakutavatest palkmajadest. Puuduseks lünklik andmebaas ning kontrast lehekülje kujunduse ja palkmaju tutvustava graafilise materjali vahel.
Andmebaasid sisaldavad infot Eesti turul pakutavate ehitusteenuste ja kaupade kohta. Iga firma on eraldi välja toodud andmete ja lõpetatud ning käigus olevate objektidega.
Ahti Kooskora: Paistab, et äsja alustanud. Potentsiaali on tõusta ehitusalase info andmebaasiks nr 1. Lihtne ja kiire kasutada, ilma liigsete vidinate ja aplet'ideta. Esialgu siiski tühi, vajaks rohkem reklaami ja aktiivsemat tegutsemist andmebaasi täitmisel, muidu tabab sama saatus mis teisi.
Info Eesti ehitusturul tegutsevate firmade ja nende pakutavate toodete kohta.
Lingi all on kaks uut lehekülge. Esimene käsitleb vana maja renoveerimist ja puitarhitektuuri. Leheküljele on kaastööd teinud muinsuskaitseinspektsioon ja -amet. Eraldi on välja toodud muinsuskaitseseadus. Teine lehekülg koondab president Lennart Meri algatatud Noore pere oma kodu projekti käsitlevad materjalid.
Ahti Kooskora: Esmaseks informatsiooniks väga hea abiline. Liiga pealiskaudne. Suurim puudus liigne anonüümsus. Asjalik ja ilma liigsete vidinateta kujundus.
Koondab ning jagab ehitusalast informatsiooni. Teavet saab ehitustoodete ja -teenuste, koolituse, ehitusettevõtete ja ehituskirjanduse kohta. Võimalik tutvuda erialaste seadustega. Sisaldab ülevaadet Ehituskeskuse korraldavatest seminaridest, ehituskalendrit, raamatututvustusi.
Ahti Kooskora: Andmebaas väga infovaene. Ainus, millest informatsiooni leiab, on nende enda, st IRL Ehituskeskuse tegemisi-toimetamisi tutvustav osa. Hea ülevaade toimuvate messide ja seminaride kohta.
Tasuta lehekülg sisaldab informatsiooni ehitustega seotud erialaliitude, ametite, teadusasutuste, haridusasutuste ja majatootjate kohta. Leheküljel on ka ehitusmaterjalide, projektbüroode, seaduste, määruste ja tarkvara andmebaasid.
Sisaldab tähestikulisi otsingusüsteeme.
Ahti Kooskora: Väga infovaene, info väga lünklik ja kaootiline. Lisaks veel küllaltki küündimatu väljanägemine.
Ehitusabi kataloog üritab koondada andmeid kõige kohta, mis on seotud või haakub ehitamisega (seadused, riigiametid, erialaliidud, firmad, teenused, materjalid, kaubamärgid jne). Lisaks andmebaasile ja otsingusüsteemile on leheküljel ka ehitusalased uudiseid ning reaalajas toimuv online-hankekonkurss.
Ahti Kooskora: Samad sõnad, mis eelmise puhul. Online-hankekonkurss pole tõsiseltvõetav.
Raamatu Eesti ehitusturg 1999 interneti variant.
Ahti Kooskora: See ei ole infolehekülg, vaid üht üsna mõttetut kataloogi reklaamiv lehekülg.
Seotud lood
Sügistalvine hooaeg on käes ja sellega seoses kuulutame taas välja valdkondade ja maakondade TOP-id, kus tunnustatakse Eesti ettevõtluse tublimaid tegijaid. TOPides osalemine annab ettevõttele võimaluse näidata oma majandustulemuste tugevust ja olla nähtav laiemale publikule.
Hetkel kuum
Inflatsioon võib lähikuudel uuesti kiireneda
Plaanivad Prantsusmaale tehase rajada
Tagasi Äripäeva esilehele