Kristliku demokraadi Kjell Magne Bondeviki koalitsioonivalitsusele, mis toetus 165-kohalises parlamendis ainult 42 parlamendiliikmele, kuid sellele vaatamata oli võimul püsinud 1997. aasta oktoobrist peale, kujunesid komistuskiviks uued kavandatavad gaasil töötavad jõujaamad. Vaevalt paar päeva tagasi jäi valitsus püsima, kui arutusel oli Norras uue võimsa tehnoloogiapargi rajamine endise Fornebu lennujaama piirkonda, kus konkureeris kaks projekti.
Peaminister oli seisukohal, et jõujaamade ehitamise otsus tuleks edasi lükata nii kauaks, kuni valmib uus heitmepuhastustehnoloogia. Kriis puhkes siis, kui opositsioonis olevad tööpartei ja konservatiivne partei asusid pooldama uute jõujaamade ehitamist, kasutades olemasolevatele keskkonnanõuetele vastavat tehnoloogiat.
Opositsiooniparteid väitsid igatahes kindlalt, et nende jõujaamaettepanek ei ole keskkonna seisukohalt sugugi halvem Bondeviki omast. Nende ehitamata jätmise korral tuleks suurendada elektri importi loodust märksa enam saastavatest Taani ja Poola kivisöel töötavatest jõujaamadest. Uued gaasijõujaamad on kavandatud Kolsnesi, Kårsti, Skogni ja Tjelbergoddenisse.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Et peaminister sidus jõujaamade hääletamise küsimuse valitsusele usalduse avaldamisega, siis teatas peaminister kohe pärast kaotatud hääletust valitsuse tagasiastumisest. Vastava ettepaneku viis ta kuningas Harald V-le, kellel ta soovitas nimetada uueks peaministriks opositsioonis oleva tööpartei parlamendifraktsiooni esimees Jens Stoltenberg. Tööparteil on parlamendis 65 kohta ja tõenäoliselt moodustab ta samuti vähemusvalitsuse. Norra järgmised korralised üldvalimised on 2001. aasta septembris.
Riigis väga populaarne 40aastane Jens Stoltenberg on varem olnud rahandus- ja energeetikaminister ning teda peetakse võimekaks ökonomistiks. Seetõttu prognoosivad analüütikud, et turud suhtuvad tööpartei valitsusse soodsalt.
Samuti oletatakse, et tööpartei kiirendab Norra suurima firma, riikliku naftagrupi Statoil erastamist, mille väärtuseks on hinnatud 241 miljardit Eesti krooni. Ning annab nõusoleku müüa Christiania pank MeritaNordbankenile, kes on teinud ostupakkumise.
Kuigi tööpartei asub senisest paremtsentristlikust valitsusest veidi vasemal, ei pruugi see nende poliitikas väljenduda, sest Bondeviki vähemusvalitsus sai parempoolsetelt erakondadelt üsna palju tuge ja tööpartei toetas näiteks riigi selle aasta eelarvet.
Valitsuse vahetus võib aga mõnevõrra muuta riigi naftapoliitikat ja Norra võib suurendada tootmiskvooti, et saaks maailmaturul kolmekümne dollari tasemele tõusnud naftabarreli hinna veidi allapoole.
Mis puutub Euroopa Liitu pürgimisse, siis 1994. a ütles norra rahvas tööpartei korraldatud rahvahääletusel ELile ei ja enne 2001. a valimisi pole uue rahvahääletuse korraldamine tõenäoline. Senine kolme partei koalitsioonivalitsus oli täielikult ELi astumise vastu.
Autor: ÄP