Ülo Toomsalu • 13. märts 2000 kell 6:05

Majanduse ülekuumenemine muudab laenamise kallimaks

Saksa margas või euros võetud laenude tagasimaksmine võib lähikuudel paari protsendi võrra kallimaks minna, sest nii Saksa marga kui ka euro intressimäär tõotavad protsendi kuni kahe võrra tõusta, kirjutab Eesti Päevaleht.

Eestis kommertspankade väljaantud laenudest kaks kolmandikku on europõhised, mis tähendab seda, et intressi määramisel on aluseks võetud euro intress ehk EURIBOR.

Euroopa Keskpank (EKP) arutab rahapoliitikat taas neljapäeval ning eeldatavalt võetakse vastu otsus tõsta EURIBORi 0,25-0,5 protsendi võrra. Viimati kergitas EKP intresse veebruari alguses, mis viis EURIBORi veerand protsenti ülespoole.

'Inimesed peavad arvestama laenu tagasimaksmise kallinemisega, sest iga kuue kuu tagant vaadatakse EURIBORi liikumise järgi laenu intress ümber,' ütles Hansapanga riskijuht Aivar Rehe. 'Võrreldes 1998. aasta intressitasemega tuleb juba täna laenu rohkem tagasi maksta ja lähiajal kallineb see veelgi,' lisas ta.

Rehe soovitab kõigil paar aastat tagasi laenu võtnud klientidel laenuprotsent üle vaadata ning koostöös pangaga kaaluda laenu refinantseerimist ehk ümbervormistamist madalama intressiga laenuks. 'Kui laen on võetud 10 aastaks ja kui seda ei plaanita varem tagasi maksta, siis soovitan kasutada võimalust kas või pool protsenti alla saada,' ütles Rehe. Ta kinnitas, et refinantseerimine tasub pikemas perspektiivis ära ka vaatamata ümbervormistamisega seotud ühekordsetele kuludele. Laenu ümbervormistamist võiksid kaaluda inimesed, kes on laenu võtnud kallima intressiga kui 11 protsenti.

Hetkel kuum