Tiit Elner • 15. juuni 2000 kell 15:15

EMEXi raha kadus Soome, dividende ei maksta

Mullu häid majandustulemusi näidanud ASil Eesti Metallieksport ei ole raha, sest metalli eksport käib läbi omaniku, Koosakoski kontserni ja EMEX krediteerib kontserni 120 miljoni krooni sisse nõudmata arvetega, näitab ettevõtte aastaaruanne.

Ettevõtte juhatus väidab aktsionäride üldkoosoleku kutses, et ei maksa dividende, kuna on vaja täita investeerimiskohustusi. Juuni lõpus toimuval koosolekul on 99,4 protsendilise osalusega suuromanik teinud ettepaneku tõsta aktsia nominaalväärtus sajale tuhandele kroonile ja sundida sellega kolmsada alles jäänud väikeaktsionäri osalusest loobuma. Tingimused ja pakutava hinna lubas ettevõte teatada koosolekul.

Suurem osa väikeaktsionäridest, kellele kuulub kokku vaid 0,6 protsenti ettevõtte 90 miljoni kroonisest aktsiakapitalist, on vanemaealised eraisikud, kes ostsid aktsiaid EVPde eest. 1996. aastal oli kümnekroonise nominaaliga aktsia müügihind Eesti kroonidesse arvutatuna 24 krooni.

Ühispanga analüütiku Sander Danili sõnul näitab aruanne, et EMEXi müügitegevus on täielikult ümber korraldatud. 'Kogu raha liigub kontsernis, millal see ükskord EMEXisse jõuab, on nende kokkuleppe asi,' ütles Danil. Ettevõtte finantsseisu nimetas ta väga tugevaks. 'Pole just palju suuri ettevõtteid, millel laene üldse peal ei ole,' märkis ta.

EMEXi möödunud aasta käive oli 531 miljonit ja puhaskasum 67 miljonit krooni. Danili sõnul ei pruugi pikaajaline keskmine kasumlikku nii kõrge olla, kuna möödunud aastal mõjus selle kasvule dollari tugevnemine. Ettevõtte omakapital on 257 miljonit krooni, bilansimaht 281 miljonit. 'Selline omakapital võimaldaks reaalset dividendi,' tõdes Danil.

Tingimusel, et EMEX oleks avalik ettevõte ilma ligi sajaprotsendilise osaluseta suuromanikuta, hindas Danil aktsia potentsiaalseks väärtuseks 30-40 krooni.Kui ülejäänud väikeaktsionärid suuromaniku ostupakkumise vastu võtavad ega otsust selle asemel hoopis kohtus vaidlusta, võib EMEXisse jääda üksainus väikeaktsionär. Arhitektuuri ja ehituse vallas tegutsev OÜ Tõnis Tarbe omab ettevõtte aktsiaid nominaalis täpselt saja tuhande krooni eest ja on seega Kuusakoski kõrval ainuke, kes võiks omanike hulka edasi jääda.

Hetkel kuum