Ülo Toomsalu • 29. september 2000 kell 6:27

Abilinnapea Ants Leemets seotud maksupettusega

Keskkriminaalpolitsei uurib Tallinna abilinnapea ja tema sekretäri osalust Maapanga raha kantimises, kirjutab Eesti Ekspress.

Augusti algul algatas keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude talitus kriminaalasja maksuametile valeandmete esitamise kohta. Politsei uurib, kas Tallinna abilinnapea Ants Leemets on koos oma sekretäri Merle Arvaga pannud toime tulumaksupettuse.

Leemetsa juhtumiga tegelev uurija Tanel Järvet on juurdluse käigu suhtes kidakeelne. 'Selline kriminaalasi on politsei menetluses, kuid täpsemaid kommentaare selle kohta hetkel ei anna,' ütleb Järvet. Materjalid kriminaalasja algatamiseks laekusid politseile maksuametist, kel endal puudub uurimisõigus.

Ants Leemetsa nimi kerkis maksuameti huviorbiiti seoses offshore-firmade müügiga tegeleva Diveciga. Mullu Divecis tehtud võetusega sai maksuamet kätte suure hulga offshore-firmade dokumentatsiooni ning kirjavahetust Diveci ja offshore-firmade ostjate vahel.

Materjalidega tutvudes avastasid maksuametnikud selle aasta algul, et ühe firma ostja ja omanik on Ants Leemets. See tuli välja Diveci ja Leemetsa kirjavahetusest offshore-firma ostmiseks. Leemets ostis Belizes registreeritud firma EFFA Holdings Ltd 1997. aasta algul, kui ta oli Maapanga juhatuse liige.

Ühe uurimisversiooni järgi kanditi Maapanga 1,5 miljonit krooni sinna ümber, et seda kasutada Maapanga aktsiate ostuks.

Maksuamet tuvastas, et 1,5 miljonit võttis firma kontolt Hansapangas sularahas välja Leemetsa sekretär Maapangas Merle Arva. Praegu on Arva Leemetsa sekretär linnavalitsuses.

Selle kriminaalasja valguses aga saab uue varjundi Postimehe vihje mullu augustis, et Diveci võetus on seadnud ohtu mitme ärimehe heaolu ning seetõttu tahetakse maksuameti peadirektor Aivar Sõerd asendada rahandusministri nõuniku Ants Leemetsaga. Rahandusministeerium üritas Postimehele väita, et Sõerdi asendamine Leemetsaga on väljamõeldis.

Hetkel kuum