19. oktoober 2000 kell 22:00

Kas praegu kehtivat määrust peaks muutma?

Õigusriigi põhimõtetest lähtuvalt ei saa ükski ministeeriumi ametnik ega ministeerium tervikuna kutsuda üles seadust mitte täitma. Kui rahandusministeerium on avastanud, et ministeerium on teinud kuskil vea, siis peaks ta seda viga parandama seadusega. Antud juhul on tegemist valitsuse korraga ja see tuleb ära muuta. Ma ei oska öelda, kuidas äriklassis lendamise maksustamist argumenteeriti. Kui aga selline nõue on kehtestatud, siis on selle täitmine kõigile kohustuslik juba põhiseaduse järgi. Siin ei ole tegelikult midagi vaieldagi.

Äriklassis lendamise käsitlemine erisoodustusena on selge möödapanek ja ebaõnnestumine. Äriklassi pilet ei ole mingi soodustus. Näiteks kui te peate hommikul mõnda Euroopa linna minema ja juba õhtul tahate tulla tagasi, siis ei olegi muud võimalust, kui osta äriklassi pilet.

Ideoloogiliselt on see veel eriti rumal, sest kui töötajal kästakse minna komandeeringusse ja ainus võimalus on lennata äriklassis, siis ei ole tema jaoks tegemist mitte mingi sotsiaalse hüvega. Äriklassi pileti ostmise näol pole tegemist töötajale tehtava soodustusega.

Tegelikult on ka rahandusminister tunnistanud, et tegemist on ebaõnnestunud formuleeringuga. Kehtiv määrus tuleb ära muuta. Seda enam, et ükski osapool ei pea kehtivat lahendust heaks. Seda ei ole aga tõenäoliselt nii lihtne teha.

See on nihilism, et on olemas valitsuse määrus ja siis rahandusministeerium ei soovita seda määrust täita. Mõttetu on rääkida sellist juttu, et maksuametnikud vaatavad teatud juhtudel määruse täitmisele läbi sõrmede. Sellisel juhul tuleks nimetatud määrust muuta nii, et see siis vastaks tegelikkusele ehk maksuameti ja rahandusministeeriumi töötajate poolt räägitule.

Tegemist pole seaduse küsimusega, vaid määrusega. Juhul kui puudub teine võimalus lendamiseks, ei saa äriklassis lendamine olla mingi hüve ehk erisoodustus. Sisuliselt on kõnealune määrus seadusega vastuolus. Ma ei näe siin mingit probleemi, et üldse äriklassis lendamise maksustamine ära kaotada. Mingit röögatut maksupettust see endaga kaasa ei too. Ma ei oska ka öelda, miks selline kord kehtestati. Pean seda tehniliseks apsuks ja kuna tegemist on määrusega, siis on rahandusministril võimalik see väga kiiresti ära muuta. Et selle muutmine on nii kaua veninud, on pigem laiskuse või mugavuse küsimus.

Hetkel kuum