Kaja Koovit • 19. oktoober 2000 kell 22:00

Tallinna börsil tuleb stabiilse kasvu aasta

Aktsiahindadelt oodatakse keskmiselt kuni 20protsendilist tõusu. Põhinimekirja huvipakkuvamate ettevõtete ? Hansapank, Merko Ehitus ja Norma ? aktsiad peaks omanikele keskmisest suuremat tulu võimaldama. Suurimat, 40protsendilist hinnahüpet ootavad analüütikud Viisnurga aktsialt.

Põhiline, millele analüütikud aktsiahindu prognoosides tuginevad, on Eesti majanduslik areng. Kohalik majandus on taas kasvufaasis ja ettevõtted suutnud kahe aasta tagusest Venemaa kriisist toibuda, leides endale stabiilsemad eksporditurud lääne pool. Eesti ettevõtetelt oodatakse järgmisel aastal keskmiselt 20protsendilist tulude kasvu.

Eesti soodne majanduskeskkond, jätkuv majanduskasv ja ees ootavad infrastruktuuri ettevõtete erastamised peaks looma soodsamad tingimused kapitali sissevooluks nii otse- kui portfelliinvesteeringutena.

Kuigi me ei taha seda alati tunnistada, jääb siinne turg edaspidigi seotuks maailmamajandusega ja sõltuvaks suurtel turgudel toimuvatest sündmustest. Kõik indikaatorid võivad olla ülihead, kuid ülemaailmse kriisi tingimustes ootused puruneksid.

Ühendriikide majanduse jahtumine sel sügisel annab tunnistust nn pehme maandumise võimalikkusest ja kaua kardetud börsimulli lõhkemine jääb tõenäoliselt ära. Pehme maandumine vähendab USA turul suurte kasumite teenimise võimalust, andes lootust, et osa sealseid investoreid tuleb alternatiive otsima Ida-Euroopasse, sealhulgas ka Baltimaade turgudele.

Palju sõltub ka sellest, milliseks kujuneb nafta hinna liikumine. Kui hinnad jäävad pikemaks ajaks kõrgtasemele, mõjutab see ettevõtete kasumiteenimisvõimet ja pärsib kogu maailmamajanduse kasvu.

Analüütikute üksmeelsel hinnangul lüheneb börsiettevõtete nimekiri järgmise aasta jooksul veelgi. Oma soovist aktsiate noteerimine lõpetada on teada andnud Reval Hotelligrupp, Ühispank ja Optiva Pank ja ülevõtmisi oodatakse Eesti kapitalil põhinevate ning finantsinvestoritega ettevõtete seas veelgi.

Väikeinvestorite jaoks avaneb tõenäoliselt võimalus ostupakkumisest kasu lõigata.

Värsket ja huvipakkuvat verd on börsile oodata Microlinki näol, kuid seda parimal juhul alles järgmise aasta lõpus.

Soodsale keskkonnale vaatamata pole põhjust loota aktsiaostudega üleöö rikastumist. Jätkuv globaliseerumine ja lihtsustuv juurdepääs välisbörsidele meelitab üha enam investoreid likviidsematele ja aktiivsematele turgudele.

Hoiuseintressidest kõrgemat tootlust tõotab siiski ka kodune väärtpaberibörs.

Hetkel kuum