• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  ERApankurid töötu leiba ei söö

  ERA grupi allesjäänud ettevõtteid püüavad vee peal hoida vähesed, Bergmannile eriti truud töökaaslased. Otseselt vastasleeri üleläinuid on samuti üksikuid. Tartus elavaid endiseid ERA-pankureid ei seo ühised ärihuvid, vaid korvpall.
  Kui dokumente pimesi uskuda, siis on kõige viletsamas seisus ERA-impeeriumi looja Andres Bergmann. Bergmanni pankrotihaldur Siim Nõmmoja on teinud järelepärimisi kõikvõimalikesse registritesse ning saanud vastuseks, et Bergmanni nimel mingit vara pole. Bergmanni ainus ametlik sissetulek kuus on 3000 krooni palka konsulteerimise eest. Leivaisana on Bergmann nimetanud OÜd Mercur Kinnisvara. See on riiulifirma, kellele vahetult enne ERA Panga moratooriumi müüdi Tartus Vallikraavi tänavas asuva panga peamaja alune maa. Mercur Kinnisvara juhatuse liige on ERA Panga endine Tallinna regiooni direktor Raivo Link.
  Nõmmoja sõnul on Bergmanni, kellelt võlausaldajad nõuavad 232 miljonit krooni, kõige suurem vara osalused ERA Pangas ning selle tütar- ja sidusettevõtetes. Miks on Bergmanni enamusosalused ASis Polaris, ASis ITC, ASis Pro Invest, ASis ERA Invest ja ASis Polaris Auto enne pankroti väljakuulutamist vähenenud 9 protsendile ning ASis ERA Pank 14 protsendile, ei oska Nõmmoja veel vastata.
  ?Bergmann on andnud mõista, et andmed vara kohta võivad muutuda,? seletab Nõmmoja. ?Bergmannil olevat Saksamaal isiklikke dokumente, kuid kuna tal on väljasõidukeeld, ei saa ta neid ära tuua.?
  Bergmann, keda võib endiselt näha sõitmas uhkete autodega ja kes nimetab Jaama tänava häärberit tagasihoidlikult oma Tartu peatumiskohaks, väidab, et abistajaid tal jätkub. ?Olen oma elu jooksul paljusid inimesi ja ettevõtteid aidanud,? räägib Bergmann. ?Nad pole mind unustanud.? Nimesid Bergmann ei nimeta. Ehkki ta on sunnitud tõdema, et endist elustiili pole ta võimeline jätkama.
  Bergmanni sõnul on tema põhitöö praegu pankrotiprotsesside lahendamine. ?Oluline osa tööajast kulub materjalide taastamisele, mis märtsis läbiotsimise käigus konfiskeeriti,? seletab Bergmann. Aja- ja energiakulutajatena nimetab ta veel pankrotihaldurite palvel läbirääkimisi pankroti-eelsete tehingupartneritega.
  Tema hinnangul oli tema vara suurus 1998. aasta septembris umbes 200 miljonit krooni. ?Tänaseks on sellest alles jäänud nõuded Sampo Kindlustuse ja Eesti Panga vastu,? räägib Bergmann ja lubab kindlalt need nõuded ka esitada. ?Vastavalt kohtulahendile kujuneb ka minu vara.?
  Bergmanni endiste tuttavate sõnul hoiab endine pangahärra end teadlikult varju. Olari Taal, kes Tiit Vähi esimese valitsuse majandusministrina kutsus Bergmanni erastamisettevõtet käivitama, tunnistab, et Bergmanniga on ta tänavu täiesti juhuslikult kohtunud vaid paar korda. Mehi ei hüüa kokku enam ka jahisarv, sest Bergmanni relvaluba on kohtumäärusega peatatud.
  ERA Panga moratooriumi ajal infonäljas ajakirjandusele kohe saabuvast rahalaevast rääkinud pressiesindaja Hannes Võrno sõnul on nad Bergmanniga head semud edasi. ?Käime looduses, puhkame, töö asjust ei räägi,? tõrjub Võrno kohe eos päringud Bergmanni ärilise tegevuse kohta.
  Aasta tagasi kirjutas Äripäev, kuidas vahetult enne kindlustusseltside Polaris Elu ja Polaris Vara pankrotiprotsesse kanditi suurem osa kindlustusseltside varast ? näiteks Jaama tänava valge torniga villa, endine Volga restorani hoone Tartu kesklinnas, korterid Viimsis ja Tartus ? ASi Toplant Grupp, mille nõukogusse kuuluvad Bergmanni rallisõbrad Hannes Hallik ja Tõnu Soomer.
  Hannes Halliku kinnitusel on kõik Toplant Grupi nõukogu endised liikmed tagasi astunud. ?Loobusime, sest äriplaanid lendasid seoses ERA Panga kohtuasjadega vastu taevast,? põhjendab Hallik. ?Ma ei ole isegi enam huvi tundnud, kes on Toplant Grupi omanikud ja kes asjaga edasi tegelevad.? Äriregistri andmeil on Hallik, Soomer jt endiselt Toplant Grupi nõukogu liikmed.
  Halliku sõnul kuulub talle OÜ Triblon, millele ERA Pank andis umbes 1,5 miljoni krooni väärtuses kunstitaieseid 25 aastaks hoiule ning mis käib seetõttu kohut ERA Panga pankrotihalduritega. Tribloni avalikustatud juhatuse liikmena on äriregistri teabesüsteemis kirjas Kristi Meriväli, keda seltskonnakroonika teab kui Bergmanni ekskallimat.
  Äriregistri teabesüsteemi andmeil on Tallinnas registreeritud Toplant Grupi juhatuse liikmena märgitud Kai Brauer. Tõlke-, info- ja konsultatsiooniteenuseid osutava täisühingu K.Maitla osanik Kai Brauer ehmub teisel pool telefonitoru ära ega räägi oma seotusest mitte üks sõna.
  ERA Panga haldusosakonna juhataja Tõnis Varjas usub, et ei eksi, kui väidab, et vara on Toplant Grupist edasi kanditud Tallinnas registreeritud HTF Halduse OÜsse, mille juhatajat Priit Tarmast on ajakirjanduses nimetatud rõõmsameelseks tankistiks. Tõnis Varjas ja ERA Panga endine peaarhivaar Merike Lumi on panga tippjuhtidest ainsad, kes töötavad oma kohal edasi ja teevad aktiivset koostööd pankrotihalduritega. Haldurite palvel käib aeg-ajalt tekkivaid IT-probleeme lahendamas ka ERA Panga endine IT-osakonna juhataja, Bergmanni tädipoeg Mart Kallaste.
  HTF Halduse volitatud isikuna on kinnisvaratehinguid teostanud OÜ Barclay Kinnisvara Tartu büroo endine juhataja Rita Lääne. Ühtlasi on HTF Halduse kinnisvaraspetsialist Lääne Toplant Grupi volitatud isikuna sõlminud rendilepingu Tartus Aardla 23 asuvate bürooruumide omanikuga AS Autoveod Tehnika. Toplant Grupi kontorit on raske leida, sest mingeid viitasid väljas pole. Pääsu teisele korrusele asuvasse kontorisse takistab lukus võreuks. Bergmanni väitel töötavad Aardla tänava kontoris inimesed, kes osutavad juriidilist ja raamatupidamisteenust.
  Bergamannist tähtsuselt järgmine mees, ERA Panga endine juhatuse esimees Jaak Kiiker tegutseb Tartumaal Kambja vallas asuvas Truu talus füüsilisest isikust ettevõtjana. Ta on ärikeelu saanutest ainus, kes on taotlenud ärikeelu pehmendamist ning kellele kohus on andnud erandkorras loa tegutseda FIEna ning kuuluda mittetulundusühingu juhatusse.
  Tartu ülikooli juurateaduskonna cum laude lõpetanud Kiikeri sõnul tegutseb ta ka juriidilise nõustamisega. ?Peaasjalikult olen ise enda klient,? seletab Kiiker, kellel samuti pooleli mitu kohtuasja. ?Nii tuleb odavam.?
  Tartu korvpalliklubi Delta endine juhatuse esimees Kiiker elavneb silmnähtavalt, kui jutt korvpallile läheb. ERA Panga päevil oma lõbuks vanas EPA võimlas palli patsutamas käinud mehed kogunesid suvel kolmapäeviti Kiikeri tallu korvpalli mängima. ?Endisest seltskonnast pole keegi eriti välja langenud,? lisab Kiiker. ERA Panga endistest tippjuhtidest on aktiivsemad korvpallipundi liikmed Jaak Kiiker, Peep Akkel, Indrek Lass, Rauno Kallas, Peep Pallasma.
  Kiikeri kinnitusel käib ta perekondlikult siiani läbi Bergmanniga. ?Viimati käisin katsikul,? viitab Kiiker seltskonnaajakirjanduses läbi lipsanud teatele, et Bergmann sai 16. septembril pisitütre isaks.
  ERA Panga tähtsuselt kolmas mees, endine finantsdivisjoni direktor Peep Akkel rakendab oma teadmisi Tartu linna parimaks ettevõtteks tunnistatud Tartu õlletehases. ?Vajasime tugevat finantsanalüütikut,? põhjendab Tartu õlletehase direktor Tarmo Noop, miks ta võttis tööle mehe, kes koos Bergmanni ja Kiikeriga on süüdistatuna vahi all viibinud. ?Ega inimest saa üle parda visata, kui talle on küll esitatud kriminaalsüüdistus, aga pole süüdi mõistetud.?
  Noobi sõnul pakuvad nad Akkelile kindlat tööd ja võimaluse raske aeg üle elada. ?Mõistame, et tegelikult on kohusetundliku ja täpse Akkeli teadmised antud töökoha jaoks ehk liigagi head,? lisab Noop.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Hästi sihitud piirangud, aga viirus lendas juba radarist välja
Niisuguseid koroonameetmeid, nagu nüüd välja kuulutati, läks vaja juba enne valimispäeva, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Niisuguseid koroonameetmeid, nagu nüüd välja kuulutati, läks vaja juba enne valimispäeva, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Börs: tugevad tulemused aitasid Dow päevasisese rekordini
S&P 500 ja Dow Jonesi indeksid lõpetasid kolmapäeva tõusuga, Dow jõudis ka uue päevasisese rekordini, sest börsifirmade tulemused on olnud oodatust paremad, vahendab Reuters.
S&P 500 ja Dow Jonesi indeksid lõpetasid kolmapäeva tõusuga, Dow jõudis ka uue päevasisese rekordini, sest börsifirmade tulemused on olnud oodatust paremad, vahendab Reuters.
Ehitushinnad on aastaga kasvanud 12 protsenti
Ehitusplatsil tekkivad kulud hüppasid kvartaliga 5 ja aastatagusega võrreldes 11,8%, üle kahe kolmandiku hinnatõusust tuli ehitusmaterjalide hinnakasvust.
Ehitusplatsil tekkivad kulud hüppasid kvartaliga 5 ja aastatagusega võrreldes 11,8%, üle kahe kolmandiku hinnatõusust tuli ehitusmaterjalide hinnakasvust.
Valitsus kehtestab uued piirangud Uued piirangud kehtivad 10. jaanuarini
Valitsus otsustas kuuetunnise kabinetiistungi järel, et alates esmaspäevast pääseb meelelahutus- ja toitlustusasutustesse vaid vaktsineerimistunnistuse või läbipõdemistõendiga - negatiivsest testist enam ei piisa.
Valitsus otsustas kuuetunnise kabinetiistungi järel, et alates esmaspäevast pääseb meelelahutus- ja toitlustusasutustesse vaid vaktsineerimistunnistuse või läbipõdemistõendiga - negatiivsest testist enam ei piisa.