ÄP fototoimetus • 30. oktoober 2000 kell 22:00

Tollivormistuse aeg lõpeb 10 päevaga

Eestisse toodud sõiduki tollivormistus tuleb lõpetada kümne päeva jooksul. Aja ületades võib toll määrata rahatrahvi tollieeskirjade rikkumise eest ning nõuda sisse ka intressid tasumata jäänud impordimaksudelt.

Sõiduki tollivormistusperiood algab pärast kaubadeklaratsiooni esitamist piiritolliasutusse. Tollivormistus tuleb lõpetada elu- või asukohajärgses tolliasutuses.

Välismaalt ostetud sõidukiga Eesti piiri ületades peavad olema esitada järgmised dokumendid:

- uue sõiduki puhul müügiarve (invoice);

kasutatud sõidukil registreerimistunnistus ning ostu ja müüki tõendav dokument, viimase puudumisel omandiõigust tõendav dokument;

sõiduki valdaja isikut tõendav dokument;

omal käigul piiri ületaval sõidukil Eestis kehtiv liikluskindlustuse poliis;

mootorsõiduki kohta tuleb täita kaubadeklaratsioon.

Lisaks peab igal oma mootori jõul piiri ületaval sõidukil olema registreerimistunnistusele vastav registreerimismärk. Piiri ületamisel muul viisil (näiteks treileril) võib sõiduk olla registreerimismärgita. Enne tollivormistamise lõpetamist peab autoregistrikeskuse büroos tegema ka sõiduki ülevaatuse ja tehnilise ülevaatuse akt tuleb esitada elu- või asukohajärgsesse tolliasutusse.

Impordimakse on kaks ? mootorsõidukiaktsiis ja käibemaks. Mootorsõidukiaktsiisiga maksustatakse sõiduautod ja mootorrattad. Maksusumma arvutatakse mootori töömahu ja sõiduki vanuse järgi.

Käibemaks on 18 sõiduki väärtusest. Uue sõiduki puhul võetakse väärtuseks kauba eest tasutud hind koos aktsiisimaksuga. Kasutatud sõiduki väärtus arvutatakse samasuguse sõiduki keskmise müügihinna järgi Eesti autoturul. Müügihinnad on võetud Eesti Konjuktuuriinstituudi kataloogist ?Mootorsõidukite hinnad?.

Imporditud sõiduki käibemaksuga maksustatava summa saamiseks korrutatakse kataloogis olev hind koefitsiendiga 0,65, millele liidetakse mootorsõiduki aktsiisimaks.

Lisaks impordimaksudele tuleb sõiduki eest tasuda ka riigilõiv, mis on 200 krooni kaubadeklaratsiooni kohta.

Vt. ka tabelit: Aktsiis määratakse mootori töömahu järgi

Autor: ÄP

Hetkel kuum