Ülo Toomsalu • 23. november 2000 kell 6:40

Undva süvasadama suudmes varitsevad hiidlained

Teadlased avastasid Saaremaa Undva süvasadama ekspertiisi tehes, et tuuled võivad kavandatava sadama lähedal üles paisutada lainemäed, mis tõusevad merepõhja kuju ning ilmastiku koosmõjude tõttu ligi 10 meetri kõrgusteks, kirjutab Postimees.

Kui mujal Saaremaa läänerannikul jääb lainetus ka tormi ajal suhteliselt väikeseks, siis just tulevase Undva sadama sissesõidu juures on võimalus anomaalse lainetuse tekkimiseks suurim.

Tugevate tormidega isegi 8 meetri kõrgusteks tõusvad avamerelained saavad Eesti Mereinstituudi teaduri Tarmo Soomere sõnul Saaremaa läänerannikul Undva nina ja Kiipsaare nuki juures merepõhja iseärasuste, hoovuste, tuule ja lainetuse koosmõjul niivõrd suure jõu, et muutuvad kuni kümne meetri kõrgusteks veemägedeks.

Kiipsaare nuki juures asuv Harilaiu peenra anomaalia, kus hiidlained võivad tekkida lausa Uudepanga lahte saabuvate laevade teel, hõlmab umbes 12 ruutkilomeetri suuruse ala. Kohe selle anomaalia vastas Undva nina lähistel on umbes 4,5ruutkilomeetrine samade omadustega ohuala.

'Arvutused näitavad, et tavalisest kaks korda kõrgemate lainete tekkimiseks piisab seal lääne-loodetuultest, mis puhuvad ühtlaselt üle 20 meetri sekundis,' selgitas Soomere.

Hetkel kuum